GELİŞTİREBİLECEĞİNİZ 7 GÜÇLÜ KİŞİLİK ÖZELLİĞİ

Kişilik, bir kimseye has özelliklerin, manevi ve ruhsal niteliklerin bütünü olarak tanımlanabilir. Kısaca bizi biz yapan özellikler de diyebiliriz. Dünya üzerinde ne kadar insan varsa, aynı sayıda kişilik bulunmakta ve oluşumunda pek çok farklı faktör etkili olmaktadır. %50’si genetik faktörlere bağlı olan kişiliğin gelişiminde; fizyolojik unsurlardan tutun da psikolojik ve toplumsal unsurlara varana kadar değişik ögeler belirleyici olur.

Kişilik özelliklerimizin doğuştan geldiğini varsayarız ve bazı insanların sahip olduğu karakteristik özelliklere asla sahip olamayacağımızı düşünebiliriz. Zaten sahip olunan olumlu kişilik özelliklerimizi kanıksayıp, karakterimizi geliştirerek daha ileri götürmenin yollarını da pek aramayız. Unutmayalım ki kişilik özelliklerimizin bir kısmı doğuştan gelse de önemli bir kısmı sizin kendi çabanız ve tutarlılığınız ile gelişecektir. Eğer bu hedefte zorluklara hazırsanız, daha iyi ve daha başarılı bir benlik için yola çıkabilirsiniz! İşte geliştirmenizin hayatınıza her alanda büyük fayda sağlayacak 7 güçlü kişilik özelliği…

• Özgüven

Kendine güvenen insanlar kendinden şüphe duyanlara göre daha avantajlıdırlar. Çünkü güçlü ve iradeli insanlar başkalarına ilham verir ve hayatlarındaki kontrolü ele almışlardır. Ohio State Üniversitesi’nde psikoloji üzerine bir çalışma yapılmış ve bu çalışmaya göre kişinin kendisine olan öz saygısının kariyer planlarını etkilediği ortaya çıkmıştır.

Kendinizi daha özgüvenli hissetmenizin harika bir yolu ise fiziksel egzersizler yapmaktır! Vücudunuz üzerinde sağladığınız konsantrasyon ve kontrol hissi hem fiziksel hem de duygusal dengenizi sağlar.

• ‘Hayır’ Diyebilme

Bu konu üzerine başlı başına bir yazı yazmıştım ancak bu yazımda da değinmesem olmazdı. ‘Hayır’ diyememe öz saygınızın zayıf olduğunun bir göstergesidir. Kimseyi reddedemeyen insanlar panik atak ve depresyona maruz kalabilirler. Unutmayın ki her zaman ‘Hayır’ diyebilirsiniz. Birini reddetmekten korkmayın ve her zaman yardım etmek zorunda olmadığınızı hatırlayın.

Hayır diyebilmek için önceliklerinizi ve kişisel sınırlarınızı iyi belirlemeniz gerekir. Aynanın önünde yüksek sesle ‘’Hayır’’ deme alıştırmaları yapmak faydalı olacaktır. Eğer en başta hayır demek sizin için zorsa; ‘’Bunu düşüneceğim’’ veya ‘’Daha sonra sizi bilgilendireceğim’’ şeklinde dönüşler yapabilir ve bu şekilde isteği değerlendirmek için zaman kazanabilirsiniz.

• Mizah Duygusu

İnsanlar eğlenceli kişilikleri olan; kendilerine ve başarısızlıklarına gülebilen kişileri severler. Kahkaha stresle başa çıkmanın en etkili yoludur. Olayların iyi yönünü görmeyi ve başkalarıyla iletişim kurmayı sağlar. Case Western Reserve Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre mizahın bazı insanların olaylara ve diğer insanlara gösterdikleri psikolojik uyumu arttırma konusunda çok önemli rol oynadığı ortaya çıktı. Aynı zamanda mizahın kendine daha fazla saygı duyma, daha az depresif olma ve kendini daha az yalnız hissetme ile ilişkili olduğu da etkileri arasında.

Bu özelliğinizi geliştirebilmek için, her şeyi çok ciddiye almayı bırakmalısınız. Kendinize gülmeyi öğrenin derim ?

• Çalışkanlık

Yapılan çalışmalar en yüksek performansı gösteren kişilerin aslında çok çalışanlar olmadıklarını gösteriyor. Bunun sırrı ise daha çok çalışmak değil; daha akıllı çalışmak! Daha iyi sonuçlar alıp, performansınızı yükseltmek için telefonunuzdan uzaklaşın ve tamamlamanız gereken işe yoğunlaşın. Nasıl iştahınız yemek ile açılıyorsa, ilham da siz çalıştıkça gelir. Etkinlikler arası geçişlerde beyninizin ilk göreve dönmesi ve odaklanması daha zor olur. Yani sonuç olarak çoklu görev yerine tek bir göreve odaklanın.

• Diğer İnsanları Okuma

Bunu yapabilmek için çok hassas duyulara veya süper güçlere ihtiyacınız yok! Yapmanız gereken tek şey başkalarını can kulağıyla dinlemek. Ayrıca karşınızdaki kişinin jest ve mimikleri, siz konuşurken nereye baktığı bile çok önemlidir. Hatta jest ve mimikler konusunda başlı başına bir yazı yazabilirim ?

• İnsanları Çekebilme

Biriyle konuşurken göz teması kurmak, karşınızdakine sakin ve rahat bir şekilde bakmak bu özelliğinizi geliştirmenizde büyük rol oynar. Gülümsemeyi unutmayın ve kendiniz hakkında konuşmak için acele etmeyin. Karşınızdaki kişiye sorular sormak daha iyi olacaktır.

• Vücudunuzun Tepkilerini Kontrol Etme

Yapıcı kişisel ilişkiler ve başarılı bir kariyer oluşturmak istiyorsanız bu kesinlikle kendinizde geliştirmeniz gereken bir özelliktir. Duygularınızı tespit edip onları anlamayı öğrenerek işe başlamalısınız. Bu noktada sizlere nefes egzersizlerini ve meditasyonu öneririm. Daha sakin ve dengeli bir ruh hali kendinizi kontrol etmenizi kolaylaştıracaktır.

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL