GELİN GÜNAHA GİRELİM

 Bundan tam 58 yıl önce, 1960 yılında, Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlük karşıtı 3 kız kardeşin cesetleri bulundu. Tecavüz edilmiş, işkence görmüş ve vahşice öldürülmüşlerdi. Sembol haline gelen üç kız kardeş için 1999 yılında 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak belirlendi. Haydi erkeklerin her yaptığının mübah olduğu, kadınların da günahkar olduğu bu coğrafyada kadınlar olarak gelin günaha girelim ve İstiklal’de olalım.

Gelin günaha girelim! Her sene ölüme terk edilen, savaş ortamının içinde büyüme mücadelesi veren kız çocukları için orada olalım. Üzerlerine bomba yağdırılan anneler, çocuğunun cesedi ile günlerce yaşamak zorunda kalan anneler ve seslerini çıkaramadan savaş ortamının tüm zorluklarını içinde hisseden, evsiz kalan, sömürülen kadınlar için gelin günaha girelim.

Gelin günaha girelim! Her gün, hangi kesimden olduğu önemli olmadan erkek şiddetine maruz kalan kadınlar için bir araya gelelim. Yemeğin altı yandığı için, erkeğe sorumluluklarını hatırlattığı için, erkek değil de kız çocuk doğurduğu için, erkek arkadaşıyla buluştuğu için, okula gittiği için, emekçi olduğu için bedenindeki morlukları ve yaraları saklamaya çalışan kadınlar için gelin günaha girelim.

Gelin günaha girelim! Çocukluğunu yaşayamadan kadın olan, çocuk gelin diye kayıtlara geçen, tecavüzcüsüyle evlendirilen, ensest ilişkilerin kurbanı olan kız çocukları için orada olalım. Engelleyemediğimiz kadın cinayetleri için gelin günaha girelim.

Coğrafyanın getirdiği erkek egemen toplumun kadınları baskılaması, yaptıkları her işin günah olması, kendilerine güvenen kadınların ahlaksız olması, sevdiğinde günahkar, seviştiği zaman yollu olduğu bir ülkede 25 Kasım’da GELİN YİNE GÜNAHA GİRELİM!

 

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL