FOBİK KARŞITLIĞI GÜNÜ’NDE EMEK MÜCADELESİ

 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtlığı Günü olarak kabul edildi 2004 yılından bu yana. Dünya Sağlık Örgütü’nün 1980 yılında eşcinselliği hastalık sınıfından çıkardığı günden beri 17 Mayıs eşitlik mücadelesi için önemli kilometre taşlarından birine denk düşmekte.

Dünyanın çoğu ülkesinde LGBTİQ+!ların yaşadıkları ayrımcılık, nefret, ötekileştirme, hak gaspları, şiddet boyutu ele alınarak kamuoyu oluşturma ve bilinçlendirme anlamında çeşitli etkinlik, panel, söyleşiler düzenleniyor. Fobikliğin başta uğrayanları olmak üzere toplumlara ve bir arada yaşayabilmenin temellerine de ne derece zarar verdiği anlatılmaya çalışılıyor.

Çoğu ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bunlardan birisi de Komünist LGBT’lerin düzenlediği emek Mücadelesi, Kriz, Homofobi, Transfobi ve LGBT’ler adlı etkinlikti.

Ankara, İzmir ve İstanbul’da düzenlenen etkinliğin İstanbul Nazım Hikmet’teki ayağına katıldım. Dolu dolu ve yoğun ilgi gösterilen bir etkinlikti.

Komünist LGBT’lerden Ömür Yaşayan’ın moderatörlüğünde İstanbul Barosuna Bağlı Çalışan Avukatlar Kurulu’ndan avukat Özge Demir konuk edildi.

Ömür Yaşayan moderatör olarak kamu görevinden ihraç edilen, okulundan nakil ettirilen, iş yerinde zorbalığa maruz kalanlarda cinsel yönelim eksenli vakaların çoğunda burjuva düzenli hukuk sisteminden çözüm bulunamadığını belirtti. Bilinçlenmenin baskılara karşı çıkmanın etkisinden, sesini yükseltmenin gerekliliğinden ve örgütlenmenin öneminin altını çizdi açılış konuşmasında.

Avukat Özge Demir, cinsel yönelim ve kimlikleri sebebiyle ayrımcılık yaşayanların haklarına vurgu yapıp, bu süreçte izlenecek prosedürlerden bahsetti. Cezai ve hukuki kapsamda açılan dava örneklerinden de bölümler paylaştı. Ayrımcılık ve eşit davranma yasağına aykırı olarak iş yerlerinde mobinge uğrayan LGBT’lerin patronlarına karşı diğer işçi arkadaşlarıyla örgütlenmesinin önemini bir kez daha vurgulamış oldu Özge Demir.

Kapitalizm krize sürüklenirken ilk gözden çıkarılacakların LGBT’ler ve kadınlar olacağı bildiğimiz gerçeğini de bir kez daha göz önüne sermiş oldu konuk avukat. Temel ekseni böyle geçen etkinlikte katılımcıların sorularıyla beraber görüş ve önerileriyle noktalanmış oldu.

Bilgilenmek sizi güçlü kılar! Emek mücadelesinde haklarınızı öğrenmek, örgütlülük, sessiz kalmayış elinizi güçlendirecektir!

Fobilere Karşıtlık Günü’nde emek ve üzerinden yaşanan ayrımcılığın, hak gasplarının ele alınmış olması adıma doğru noktalardan birisiydi. Sömürüsüz, fobisiz, eşit yurttaşlık temelli bir dünya özlemiyle…

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL