EVDE VAKİT BİRİKTİRMEK

 Para mı bu vakit, nasıl biriktirilir diyeceksiniz. Anlatayım...

Zaman günümüzde çok kıymetli ve git gide borsada değeri artıyor. Bu yüzden zamana yapılan yatırımda çok kazandırıyor. Buna istinaden, evimizde yapacağımız minik aksiyonlar da bize zaman olarak geri dönüyor. İşte bu geri dönüşleri biriktirebilirsek, kendimize ayıracağımız vakitler de bereketleniyor.

Şahsi hatalarımdan edindiğim tecrübelerime ve dinlemediğim tavsiyelere dayanarak, “Zamanınız Var!” yazıma ek olarak, bu yazımda size bazı tüyolar vermek istiyorum. Umarım kendimden çok sizlere bir faydası dokunur.

Malumunuz her evin bir düzeni vardır ama bu düzen hayatın telaşları yüzünden bir döngü içerisinde bozulur ve tekrar yerine getirebilmek zaman alır. Bu zamanı böyle heba etmek yerine siz kendinizi bir silkeleyip, duruma el koymalısınız. Nasıl derseniz;

Birinci kural; aldığınız bir nesneyi tekrar kendi yerine koymak ve bunu alışkanlık haline getirmek. Özellikle dışarıya çıkarken evi tertipli bırakmak çok önemli. Çünkü döndüğünüzde yorgun olma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır ve geride bıraktığınız her dağınıklık çığ olup üzerinize yıkılabilir.

İkinci kural; asla ütü biriktirmemek çok mühim. Örneğin, çamaşır kuruturken gömlekleri ve ütüsü zor olanları elbise askılarına asıp kurutmak ve çamaşırları silkeleyerek düzgün bir şekilde asmak, ütülenecekler sayısını minimuma indirirken, ütü yapma zamanını da maksimum şekilde azaltacaktır. Çamaşırlıktan topladıklarınızı hemen ütüleyip yerine kaldırmak zaman kumbarasını çoşturur. Yoksa biriken her çamaşır kocaman çürümüş ağaç dalları gibi üzerinize düşebilir.

Üçüncü kural; temizliği geciktirmek sizi uzun vardiyalı temizlikçi konumuna sokar ki, zaman geçtikçe evin pisliği katlanır ve temizlik ağırlaşır ve biteceği süre uzar. Geciktirilen her temizlik bir su balonu gibi tepenizde patlayabilir!

Dördüncü kural; yemek yaparken bir yandan da ortalığı toparlayıp temizlemek yemek bittiğinde işinizin de bitivermesi demektir yani mutfakta yarattığınız karışıklığı ne kadar temizlerseniz o kadar rahat edersiniz, bu durum da yemek sonrası rehavet çökmüşken iş yapma zorunluluğundan kaçmanızı sağlar.

Bunun yanı sıra yemek yapmak hayli zaman alan bir aktivitedir ve hazırda yapılmış zor gün destek depolarınız varsa bu sizi çok mutlu eder. Bildiğim bazı pratikleri sizinle paylaşmak isterim. Özellikle öğrenciler, daha yeni kendi evine geçmiş olan tecrübesizler veya çalışanlar için çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Limonun ucuz olduğu dönemlerde birkaç kilo alın ve limonlarınızı sabırla sıkın. Bu limon sularını buzluk kaplarına doldurun ve buzluğa atın, daha sonra bu buz toplarını buzdolabı poşetlerine doldurup, buzlukta muhafaza edin. İhtiyacınız olunca, çıkarıp eritin yada hemen çıkarınca üzerine az bir sıcak su döküp eritin. Belki bazı okuyucularıma saçma gelebilecek olan bu işlem istatistiksel bakışa vurulduğunda, zaman kaybı açısından bize avantaj sağlıyor. Bu işlemi çeşitli meyvelerin suları ile de yapıp renkli kokteyller ve meyve suları yapabilirsiniz. Kalan limon kabuklarına gelince; büyük bir cam kavanoz veya sürahiye keyfinizce şeker ve üzerine biraz sıcak su koyup eritin. Limon kabuklarını içine doldurup bastırın ve üzerini geçinceye kadar su doldurun. Bir gün dolapta beklettikten sonra suyunu süzüp limonsıkıp kabuklarını atın, işte size C vitamini bombası bir limonata ayrıca kilo verdirip, ödev attırdığı da biliniyor...

Eğer hazır köfteleri sevmiyorsanız ve sağlıklı yemeğe önem veriyorsanız, boş vaktinizde buzluğa köfte yapıp atın. Ama üzerine naylon serdiğiniz bir tepsiye şekil verip dizin ve donduktan sonra yine buzdolabı poşetlerine doldurup öylece buzluğa koyun. Bu şekilde acil durumlarda veya yorgun olduğunuzda 20 dakikada hazır olacak bir akşam yemeğine sahip olabilirsiniz ve istediğiniz zaman istediğiniz sayıda çıkartıp kullanabilirsiniz.

Buzluğa kavanozda taze hazırlanmış domates sosu, et suları veya sebze suları atın. Ama kavanozun tamamını değil iki parmak aşagısını doldurun ki buzlanma işlemi gerçekleştiğinde istenmeyen patlamalar yaşanmasın. Günlük yaptığınız sulu yemekler, pilavlar ve kızartmaları biraz fazla miktarda pişirip kavanozlara doldurup sıfır kavanoz kapakları ile iyice kapatıp ters çevirin, sonrasında ise oda sıcaklığında soğumasını bekleyin İyice soğuduktan sonra buzdolabında muhafaza edip ihtiyacınız olduğunda taptaze ve hazır konserveler edinin. ÜSTELİK SAĞLIKLI! Sizde kendi pratiklerinizi kendiniz geliştirebilirsiniz ama bunları etrafınızla paylaşırsanız veya etrafınızdan tavsiye alırsanız da çok iyi edersiniz.

Benden bu kadar, bakalım sizlerden ne kadar güzel fikirler çıkacak? Acaba hangimiz daha çok vakit birikitirip, sonrasın da o birikimlerimizle daha güzel anlar geçirebileceğiz?

Vaktiniz bol, zamanınız kıymetli bunun önemini anlamak ve ona göre yaşamak lazım!

Hoşça kalın, mutlu kalın
.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL