EV ALIM SATIMLARINDA EMLAK ŞİRKETLERİNE KÖTÜ HABER!

Evlerimizi gerek kiralamada gerekse satmada emlakçıların rolü çok büyük. Ev satışında ya da kiralamasında bildiğiniz gibi emlakçılar hem alıcıdan hem de satıcıdan toplamda %6 komisyon almakta. Ancak dünden itibaren bu durum artık değişti. Resmi gazetede yayımlanan kanunla birlikte satışlardan ve kiralardan alınan komisyona sınırlama getirildi.

Geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de, emlakçı komisyonuna sınırlama getiren ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’ yayımlandı. Taşınmazların alım satımında emlakçılar, alıcıdan ve satıcıdan 3-3 toplamda %6 komisyon alırken bu oran 2-2 %4’e indirildi.


Komisyon bedelinde indirim


Hürriyet Gazetesi kaynaklı haberde, 100 bin Liralık ev için emlakçının cebine giren para 6 bin TL olurken; şimdiki yönetmelikle birlikte satış bedeli 4 bin TL’ye düşüyor. Ayrıca kira hizmet bedeli ise 1 aylık kira ücreti ile sınırlandı. Bu yönetmelik ev satışının yanı sıra arsa, ticari mülk gibi tüm taşınmazları kapsıyor. Emlak şirketlerinin yeni çıkan yönetmelik karşısında nasıl bir strateji izleyeceği henüz bilinmiyor.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL