EURO 2024 ALMANYA´NIN

 Geçtiğimiz günlerde yapılan sunumlar ve anlatılan projelerden 1 gün sonra kararlarını açıklayacaklarını söyleyen UEFA yönetimi, EURO 2024 organizasyonunu Almanya’ya verdi. Biz ise üst üste 6. kez bu organizasyonu alamadık. Peki, bu kadar uğraşmamıza rağmen, neden son 6 organizasyonun ev sahipliğini kazanamıyoruz?
Almanya 18 yıl sonra tekrar büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacak. 2006 Dünya Kupası’nı organize eden Panzerler, şimdi de Avrupa Şampiyonasını evlerine getirecek. 2006 Dünya Kupasını hatırlamak gerekir. Bu organizasyonu 30 milyar tekil olmayan insan izlemiştir ve tarihi bir rekora imza atmıştır. Ayrıca "Green Goal" projesi ile organizasyon sonucu ortaya çıkacak 100 bin ton karbon emisyonunun telafisi için Almanya gelişmekte olan ülkelerde uygulanacak çevre projelerinde kullanılmak üzere bir milyon euro hibe etmiştir. Yani Almanlar organizasyon konusunda profesyonel.

Neden bu organizasyonu alamadık konusuna bakalım biraz. Cem Yılmaz’ın da Fundamentals’de dediği gibi “Bizim sunumlarda sorun var.” Gerçi bunu yemek için kullandı. Ama fark ettik ki bu sunumda da sorun vardı. Almanlar iki büyük efsanesini tanıtım filminde kullanırken bizim Nusret Gökçe’yi kullanmamızın nedeni ne? Efsane mi istiyorsun? Nihan Kahveci, Tuncay Şanlı, Semih Şentürk, Rüştü Reçber, Emre Aşık… Saymakla bitiremeyeceğimiz kadar oyuncumuz varken neden?

Diğer bir açıdan bakalım. Zamanında gençler şampiyonasını aldık. Ne oldu? Final maçında bile tribünleri dolduramadık. Sorunu UEFA’da bulanlar var. Yok şike oldu, yok Almanya para verdi, yok 4 temsilci bize verecekti oyları ama Başkan Aleksander Ceferin oyları zorla değiştirtti… Bahaneler bitmez, sorunu kendimizde aramadığımız sürece.

En azından Türk insanımız olaya yine güzel bir perspektiften bakmış;

@hikmetbinziyad1 – Hedef 2065 Dünya Kupası

@AlkolukBaskan – Turnuvayı bize vermemelerinin tek nedeni videoda rakı yok rakı

@istiklalakarsu - Ulan bir de bu yoklukta boş yere klipti, lansmandı, tanıtımdı bir sürü masrafa soktular. Çiçeğimizi çikolatamızı geri verin!

@mertpostifTanıtım videosunda nusret ne … hahahahah yok CZN BURAK ve üzerinde Euro 2024 yazan pide

@yildarado - Artık baklavayı, katmeri Hamburg’da yersiniz

@babayarmis - almanya kazanınca biz de kazanmış sayılmıyor muyuz ya?

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL