ENFLASYON MU? BEN HEP 50 LİRALIK ALIYORUM…

Enflasyon, belli bir dönem içerisinde ürün, mal veya hizmet fiyatlarının artması ve buna bağlı olarak alım gücünün düşmesidir.


Türkiye´de sektör bazında enflasyon rakamlarını incelediğimizde dalgalı ve kimi zaman hayatı durma noktasına getirecek sayılara ulaştığını görüyoruz fakat etkilerini sert bir dokunuşla hissettiğimiz enflasyon, halk tabanında uzaydan gelen bir terimmiş gibi durmaya devam ediyor.

 

Karşılaştırma yapmak için son 5 sene içerisinde temel gıda ürünlerinin değişimini incelesek bile detaylı bir grafik yapabiliyoruz. Fakat asıl etkiler döviz aracılığı ile alınan ürünlerin maliyetinden kaynaklanıyor. Örneğin doğalgaz, petrol ve kimyevi maddelerin (sanayi, tarım, tekstil gibi alanlarda kullanılmak üzere) döviz aracılığı ile ithal edilmesi ve Türk Lirasının, sürekli ve sert değer kaybı yaşaması, söz konusu ürünler üzerinde enflasyon baskısını daha da artırıyor.

 

Fiyat artışları yıllık ve aylık periyodlarla TÜIK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından makro ekonomik ve sektörel bazda yapılmakta. En son yapılan araştırmadan elde edilen verilere göre fiyatlardaki artışlar, hem üreticiyi hem de tüketiciyi yani toptan ve perakende satışı etkiliyor.

 

Ekonomik kriz riskinin yüksek olduğu ülkemizde en çok dikkat çeken şeylerden biri de alım gücünün enflasyona bağlı düşmesi... Enflasyonun, alım gücü üzerindeki etkisini görmek adına en çarpıcı örnek benzin. Bu nedenle benzin fiyatlarına kısa bir bakış atmalıyız;
50 lira ile alınabilecek benzin miktarını inceleyelim:

 

 

Tablodan da gördüğünüz gibi 50 TL ile benzin alım gücünü inceledik. 2 yıl 5 aylık sürede 50 TL ile alınan benzin miktarı farkı yaklaşık olarak 3.58 litre. Bu da bize enflasyonu göstermektedir. Yine bu süre zarfında benzin fiyatı, yaklaşık olarak 1.92 TL artıyor. Yani 1 Ocak 2016’dan bu yana aşağı yukarı 44,6%’lık bir fiyat artışı görülüyor.

Enflasyonu diğer sektörlerle de inceleyebilirdik fakat malumunuz benzin fiyatlarındaki artışların artık duyurulmayacağı anlaşılıyor ve Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 21 milyon 643 bin 213 (Haziran,2017) olarak tespit edildiğinden benzine öncelik vermenin önemli olacağı görüşündeydim.


Kısacası ben hep 50 liralık alıyorum demek pek gerçekçi değil. Enflasyon kendini her sektörde göstermekteyken cebimizdeki paranın erimesi de kaçınılmaz oluyor!

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL