DUYMAMIŞ OLMANIZ MUHTEMEL EN İLGİNÇ FOBİLER

Fobi, normalde korkulmayacak durumlardan veya nesnelerden aşırı ve önlenemez şekilde korkma durumudur. Birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Bazen fiziksel, nörolojik veya psikiyatrik hastalıklardan kaynaklanabilirken; bazen de anne-baba kaybı, boşanması veya şiddete maruz kalma vb. durumlardan da kaynaklanabilir. Bastırılmış ve bilinçaltına itilmiş bazı korkular yer değiştirerek normal bir duruma veya nesneye aktarılır.

Gelelim daha önce adlarını bile duymamış olmanız muhtemel olan en ilginç fobi çeşitlerine…

Cherophobia

Mutluluk fobisi olarak bilinir. Olumlu duygulardan veya mutluluk getirebilecek deneyimlerden kasıtlı olarak kaçınma çabasına neden olan bir fobi çeşididir. Bu kişiler neşeli görünmekten ve mutluluklarını ifade etmekten korkarlar. Cherophobia genellikle geçmişteki travmatik deneyimlerden kaynaklanır.

Zenofobi

Yabancı korkusudur. Kişinin yabancılardan ya da bir şekilde kendisinden farklı olan insanlardan korktuğu ve nefret ettiği fobi çeşididir. Değişik olanın tehlikeli olduğu düşüncesiyle oluşan bir korkudur.

Fobofobi

Korkma korkusu olarak adlandırılır. Herhangi bir şeye karşı kendisinde korku gelişmesinden aşırı korkma, fobi kazanmaktan korkma fobisidir.

Agorafobi

Açık alan korkusudur. Kişi kolayca kaçamayacağı ortamlara girmekten kaçınır. Bu kişiler genellikle başlarına kötü bir şey geleceği düşüncesiyle evden çıkmazlar.

Katoptrofobi

Aynadan korkan ve aynanın kötü şans getirdiğine inanılan fobidir. Ayna kırılmasından aşırı ürkerler.

Autofobi

Issız yerde kalma korkusudur. Bir diğer adıyla monofobi (yalnız kalma korkusu). Bu fobiye sahip olan insanlar yalnız kalamaz; bir alanda yalnız kaldıkları zaman her türlü hareketi yabancı biri, hırsız vb. şeklinde algılarlar.

Bibliyofobi

Kitap korkusudur. Kitapların beyinlerini yıkayabileceğinden korkarlar.

Agirofobi

Caddelerde karşıdan karşıya geçme korkusudur. Arabasız bir ortamda dahi karşıdan karşıya geçmekten korkar, karşıdan karşıya geçmemek için farklı yollar geliştirir.

Asimetrifobi

Simetrik olmayan şeylerden korkma durumudur.

Eufobi

İyi haber alma korkusudur.

Akuvafobi

Su korkusu olarak bilinir. Yıkanma korkusu olan ‘’ablütofobi’’ ile karıştırılmamalıdır.

Jinefobi

Kadınlardan korkma.

Filemafobi

Öpmek, öpüşmek korkusu.

Antofobi

İnsan korkusu.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL