DÜNYADAN KELİMELER

Türkçe her ne kadar zengin bir dil olsa da her dilin her dilde karşılığı yok maalesef. Bazen o anki duygularınızı veya düşüncelerinizi tarif edecek bir kelime bulamazsınız ya hani tam da o anlar için kullanılan bazı kelimeler var aslında! Kelimelerin gücü adına diyor ve başlıyoruz:

 

·         Finifugal

Sonlardan kaçmak, herhangi bir şeyin sonunu öğrenmek istememek anlamında Latince kökenli bir kelime.

 

·         Anagapesis

Yunanca kökenli olan bu kelime ise bir kişinin daha önce çok sevdiği veya aşık olduğu kişiye karşı sevgisini kaybedip, hiçbir his duymama durumu olarak tanımlanıyor.

 

·         Abınak

Sakinleşmiş, gönül rahatlığı içinde olan, sakin, huzurlu anlamlarına gelen Türkçe kökenli bir kelimedir.

 

·         Fernweh

Almanca bir kelime olan ‘’Fernweh’’ uzaklara özlem duymak; hiç bilinmeyen, gidilmemiş, görülmemiş yerlere duyulan hasret anlamına geliyor.

 

·         Namaste

Sanskritçe selamlaşma ve vedalaşma esnasında kullanılan bir kelimedir. Namah: saygıyla ve hürmetle selamlama anlamına gelir. Te: seni anlamına gelir. Kelime anlamıyla ‘’Seni saygıyla ve hürmetle selamlarım.’’ demektir.

 

·         Saudade

Portekizce bir kelimedir. Bir şeyin veya aşık olunan bir kimsenin yokluğunda hissedilen derin duygusal durumu, özlemi ifade eder. Kelime, daha çok özlenen şeye ya da kimseye hiçbir zaman kavuşamayacağı duygusunu içerir.

 

·         Shenmei Pilao

Çincede birisinin veya bir yerin güzelliğine alışmaktan dolayı gelen güzel olana kayıtsız kalma, güzelliği görmemeye denir. Estetik yorgunluğu olarak da tanımlanabilir.

 

·         Aleksitimi

Türkçe karşılığı ‘’duygusal sağırlık’’ olan bu kelime kişilerin kendi ve diğer insanların hislerini algılama yetisinden yoksun olması olarak tanımlanıyor.

 

·         Pihentagyu

Macarcada her duruma hızlıca çözüm bulan, hazırcevap olan, mizah becerisi yüksek kimseler için kullanılan kelimedir.

 

·         Manquer

Fransızcada özlemek yerine eksik bırakmak anlamında kullanılan kelime. ‘’Onu özlüyorum’’ demek yerine ‘’o beni eksik bıraktı’’ anlamına geliyor.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL