DİJİTAL DETOKS

 Günlük hayatta bilinçli ya da bilinçsiz hepimiz teknolojik aletlere bağımlı hale geldik. Gerek iş hayatını, gerek sosyal hayatı telefonsuz, bilgisayarsız düşünemiyoruz. Zaten tamamen teknolojiden arınmak mümkün değil. Teknolojiyi bilinçli kullanıp hayatın verimliliğini arttırmak, belki de biraz kafa dinlemek için en güzel yöntem: dijital detoks.

Detoks, vücuttaki zararlı toksinlerin atılması, arınma olarak tanımlanıyor. Bu yazıda bahsedeceğim detoks ise gerçek anlamından biraz farklı. Teknolojinin zararlı kısmından arınmak için uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemlere göz atacağız. Bir nevi beyin detoksu.

Sınırlar koy, devamlı ulaşılabilir olmak zorunda değilsin.

Gün içerisinde devamlı ulaşılabilir olmak gibi bir kaygımız var. Fark etmeden saatlerimiz mesajlara cevap vermek, aramalara dönmekle geçiyor. Eğer acil olduğunu düşünmüyorsanız akşam belirli bir saatten sonra yazılanlara ya da aramalara cevap vermemeniz doğru olacaktır. Böylelikle sizi arayan kişilere karşı da bir sınırınız olmuş olur.

Maillere sürekli bakma.

Evet kimimiz için zor. Fakat maillere devamlı bakmak verimliliği öldürmek için ideal bir yol. Maillere cevap yazarken, başkalarının acil olmayan ricalarını önceliklendirirken aslında yapmamız gereken işleri erteliyoruz. Bu yüzden maillere bakmak için gün içinde belli saatler belirlemek alternatif olabilir.

Kullanmadığın uygulamaları silmenin vakti gelmedi mi?

Hepimizin telefonunda zamanında indirilmiş, bir köşede yer kaplayan ve bir gün kesin lazım olur diye düşündüğümüz uygulamalar mevcut. Bu konuda da bahar temizliğine kalkışmış bir anne edasıyla telefonunuzda kullanmadığınız uygulamalardan arınmanızı tavsiye ederim.

Anlık bildirimleri kapat.

Tüm sosyal medya bildirimlerini kapatıp, önemli konuşmalar hariç mesajlarınızı da sessize alırsanız tüm gün sizden ilgi bekleyen ve dikkatinizi dağıtan bir cep telefonunuz olmaz.

Uygulamaları daha zor ulaşabileceğin yerlere koy.

En kötüsü el alışkanlığı. Eğer eliniz her fırsatta sosyal medya hesaplarınıza gidiyorsa bu uygulamaları ana ekrana değil de birkaç dokunuşla ulaşabileceğiniz yerlere koymanız daha iyi olacaktır.

Belli saatlerde, belli uygulamaları engelleyen uygulamalar indir.

Eğer kendinizi tutamıyorsanız buna da bir çözüm var! Zaman öldürdüğünüz uygulamaları engelleyen uygulamalar indirebilirsiniz. Bunlardan bazıları: Focuslock, Freedom, Cold Turkey

Daha az ilgi çeken, gri ekran kullan.

Parlak ve her an ilgi çeken bir ekran yerine telefonunuzun ayarlar kısmından gri renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Gri rengin psikolojik olarak kararsız kişiler tarafından sevildiği bilinir. Bu nedenle gri tonları çok ilgimizi çekmez.

Daha verimli ve detokslu günlere…

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL