DEV ŞİRKETLER BORÇLARINI YENİDEN YAPILANDIRIYOR

 Son 2 yılda çıkan haberlerde borçlarını yeniden yapılandırma sürecine giren şirket isimlerini sıkça duymaya başladık. Türkiye’nin en köklü şirketlerini de içinde barındıran bu süreçte, bankalarla masaya oturan şirketler özellikle döviz kurlarındaki hareketlilik ve çoğunlukla iç pazara yönelik satışlarından dolayı borçlarını geri ödemekte zorlanıyor. Haziran seçimleri öncesi Doğuş Grubu ve Yıldız Holding gibi şirketlerin de yeniden yapılandırmaya gitmek istediği haberleri gündeme gelmişti. Durumun kontrollü gerçekleştiğini aktaran şirketler, yapılandırma amacının borçların faizlerine etki etmek olmadığını sadece erteleme talep ettiklerini belirtiyorlar.

İçerisinde Türk Telekom, Doğuş Grubu, Yıldız Holding, Galatasaray AŞ, Gama Holding ve Emay İnşaat gibi firmaların bulunduğu yapılandırma sürecinde yüksek kredilerin varlığı korkutuyor. Özellikle Yıldız Holding’in dudak uçuklatan 6,5 milyar dolarlık borcunun kendi varlıkları ile kapatabileceğini belirten Murat Ülker; “Kısa vadeli 400 adet kredimizi, uzun vadeli tek borca dönüştürmeyi hedefliyoruz.” dedi. Bu açıklamaların ardından mayıs ayında Yıldız Holding CFO’su Mustafa Tercan; “Mevcut 7 milyar dolarlık borcun 5,5 milyar dolarlık kısmını bankalarla masaya oturarak yeniden yapılandırıldığını belirtti.”

Borç yapılandıran diğer firmalara baktığımızda en büyük problemlerden birini yaşayan diğer firma ise Türk Telekom oluyor. 2005 yılında Lübnanlı Hariri ailesi tarafından Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini satın almak için kurulan Ojer Telekomünikasyon AŞ(OTAŞ) borçlarını yapılandırmak isteyen firmalar arasında. Hisselerin ödenmesi için çekilen 4,75 milyar dolarlık kredinin 290 milyon dolarlık taksitlerden oluşan borcunun ödenememesi nedeniyle sorun yaşayan OTAŞ, özellikle gelirlerinin TL cinsinden olması nedeniyle borç yapılandırmak isteyen firmalar arasına girdi. Yapılandırma sonucunda Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankasının ortak girişimi ile Rekabet kuruluna devir işlemi için başvuru yapıldı. Onayın ardından OTAŞ’a ait %55 Türk Telekom hissesi bu bankalara devredildi.

Son zamanlarda birçok şirketin yapılandırma başvurusunda bulunduğu haberleri yayılıyor. Özellikle İnşaat ve Enerji sektöründeki şirketlerin başvurularının artığı görülüyor. İç pazara hizmet veren ve döviz yolu ile borçlanan şirketler kurdaki değişimlerden etkilenerek yapılandırma yolu ile çözüm üretirken duraksamaların yaşandığı enerji ve inşaat gibi sektörlerdeki şirketlerin başvurularının daha fazla olacağı öngörülüyor.

Enerjiden iletişime, gıdadan tekstile, teknolojiden inşaat sektörüne değin borç yapılandırılmasına gidilen şu günlerde bankaların da dış borçları için yabancı bankalar ve yatırım şirketleri ile masaya oturacağını söyleyebiliriz. Likit akışlarında aksamalar yaratacak bu yapılandırma işlemleri bankaları yeni krediler vermekte zorlayacağından acil kaynak yaratmaları gerekiyor.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL