DANKE MESUT!

 Irkçılık! Kendi ırkını öteki ırklardan üstün sayma ve siyasal tutumunu buna dayandırma eğilimi ve ya insanların toplumsal özelliklerini ırksal özelliklerine indirgeyen ve bir ırkın öteki ırklara üstün olduğunu öne süren öğreti.

Bir insan düşünün. Kendisi Türk, annesi Türk, babası Türk. Dünyanın en önde gelen futbolcularından birisi ayrı zamanda. Alman Milli Takımında yıllarca oynamış, kendini başarıya adamış, 90 maçta 23 gol, 40 asist yapmış bir Alman futbolcu. ‘Eski’ Alman futbolcu demek daha doğru…

FIFA 2018 Dünya Kupası öncesinde bir fotoğraf çekildi. Fotoğrafta Milli Takımımızın forveti Cenk Tosun, Türk asıllı Alman Mesut Özil ve İlkay Gündoğan ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vardı. Londra’daki zirveye giden Erdoğan, bu üç futbolcu da İngiltere’de oynadığından dolayı onlarla da görüştü. Ve ne olduysa o görüşmeden sonra oldu.

Alman basını birden bire Mesut ve İlkay için Dünya Kupasında Almanya Milli Takımına seçilmemeliler gibi yazılar yazmaya başladılar. Bu süreçte onlar hiçbir açıklama yapmadılar. Almanya’da her kesimden ağır söylemler yemeye devam etmelerine rağmen Joakhim Löw ikisine de sahip çıkıp Dünya Kupası için kadroya davet etti.

Almanya Dünya kupasında gruplarda önce Meksika’ya 1-0 kaybetti. Sonra İsveç’e karşı 2-1 kazandılar. Son maçta ise Güney Kore’ye 2-0 kaybedip elenince, Alman basını yapmaması gereken tavrı koydu ve özellikle suçlu olarak Mesut’u gösterdi. Almanya basını ırkçılık yapıyordu.

Mesut ise bir süre sessiz kaldıktan sonra beklenen açıklamayı yaptı. Yaptığı açıklamanın belki de en önemli cümlesi ‘Kazandığımızda Alman, kaybettiğimizde göçmen oluyorum.’ Bu açıklamadan sonra Milli Takımı bıraktı ve Almanlar ikiye bölünde. Bayern Münih Başkanı Uli Höeness Mesut için “Milli takım için iyi haber. Hayalet gibi oynyordu.” derken, Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Özil, çok büyük katkı yaptı, kararına saygı duyuyorum" dedi.

Merkel aslında doğru ve güzel bir açıklama yaptı. Peki, neden diğer insanlar böyle düşünüyor. Yazıya başlarken ırkçılığın açıklamasını yazdım. İşte nedeni bu. Ne yazık ki hala dünya üzerinde Mesut gibi birçok futbolcu ırkçılığa maruz kalmakta. Balotelli, Drogba, Prince Boateng, Ferdinand, Evra… Saymakla bitmiyor.

FIFA ve UEFA’nın en önemi sorunlardan birisi olarak gördüğü ırkçılıkta nasıl bir tavır alacak merak edilirken, Türk asıllı Alman oyuncuların tavrı bizim için çok daha önemli bir konumda. Çünkü bu durum onlara büyük bir örnek oldu. Hala milli takım tercihinde bulunmayan Türk asıllı oyuncular Almanya’yı mı yoksa Türkiye’yi mi seçecekler?

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL