ÇÖLE OTEL YAPSAN ALICI ÇIKARDI!

Melih Gökçek’in yarım bıraktığı ve bütün uğraşlara rağmen talibi çıkmayan projenin yankıları sürüyor. 2013 yılında yapımına başlanan ve 2 milyar Türk Lirasına yakın bir harcama yapılan Ankapark hayalet şehre dönüşmeye devam ediyor. Yapımına başlanmadan önce dev reklamlarla halka duyurulan, yatırımcı çekmeye çalışan ve sonunda başarısızlıklarla dolu finaller yapan Ankapark’tan yeni haberler yayılıyor.

Haziran seçimleri öncesinde 3 kez ihaleye açılan projeye talip çıkmayınca Melih Gökçek birtakım açıklamalarda bulunmuştu. Yatırımcıların seçimlerin sonucunu beklediğini aktaran Melih Gökçek proje yapımı öncesinde de ‘Çinliler talip, Katarlılar talip ve Arabistan’dan ilgilenenler var’ demişti.

Seçim sonrası yapılan ilk ihalede de hüsran yaşıyoruz. Yapılan 4. ihalede de 29 yıllığına günde 73 bin lira, ayda 22 milyon lira ödeyecek bir gönüllü bulunamadı. Değil ihaleye katılan, ihale için 5 bin lira verilerek alınan şartnameye bile talip çıkmadı.

Tahmin edilen yıllık personel ve işletme masrafları 1 milyar lira civarında olan Ankapark’a yalnızca bu giderlerinin karşılanması için bile 20 milyon ziyaretçinin uğraması gerekiyor. Dünyadaki diğer tema parklara baktığımızda ise bu sayılara ulaşan bir tema parkın olmadığını görüyoruz.

2012 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Atatürk Orman Çiftliği’nden alınarak kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilen 900 bin metrekarelik alanın sonunun böyle olması üzücü. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ‘Mevcut arazinin Atatürk Orman Çiftliği’ne iade edilmesi gerektiğini ve Melih Gökçek de yargılanmalı’ diyerek bu hezimetin bir çözüme kavuşturulması gerektiğini aktardı.

Bütün yatırımlara ve harcamalara rağmen henüz tamamlanmamış olan Atatürk Orman Çiftliği’nde bulunan Ankapark’ın tamamlanması için ise 741 milyon liraya daha ihtiyaç duyulduğu söyleniyor.
Bundan sonra ihale yapılıp yapılmayacağı da kesin olmayan Ankapark için nihai sonun ne olduğu bilinmezken yatırımcı çekme ihtimali gittikçe azalmaya devam ediyor. Yatırımcının bulunamaması da vergilerimiz ile yapılan ve hiçbir işe yaramayan projelerin artmasından başka bir anlama gelmiyor. Bu nedenle Melih Gökçek’e ‘Çöle otel yapsan alıcı bulurdun.’ demek çok da yanlış olmasa gerek. Yapılır mı bilinmez ama en azından vergilerin boşa gitmemesi adına temennimiz, bir sonraki ihalede yatırımcı bulunması.

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL