ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİK

 Bayram denildiğinde çoğumuzun yüzünde özlemle dolu bir gülümseme belirir. ‘’Nerede o eski bayramlar!’’ diyen büyüklerin sesi yankılanır kulaklarımızda. Bayram deyince en çok da çocuklar sevinir. Eskiden bayramda en çok çocuklar hoş tutulur, bir dedikleri iki edilmezmiş. Bayram harçlıkları da cabası. Alınan yeni kıyafetler, oyuncaklar, aile yakınlarıyla bir araya gelmek, tadına doyum olmayan büyük bayram yemekleri ve kahvaltıları sevilmez mi hiç?

Bayram kavramı çocuğa birlik beraberlik kavramlarını kazandırmakla birlikte bayramda verilen harçlıklar ise çocuğa para kavramını öğretir. Aslında bayram harçlığıyla amaçlanan, çocuklara kendi paralarına sahip çıkmayı öğretmek ve biriktirmeye teşvik etmektir. Bu yüzden paylaşma, yardımlaşma gibi toplumu sosyal toplum haline getiren kavramlar da bayramlarla birlikte çocuğun aklında yer eder. Bayramlar derinlemesine düşünüldüğünde çoğu insani değerleri veren, olumlu alışkanlıkların yerleşmesine ön ayak olur.

Günümüzde ise bu bayramda da olduğu gibi uzun süren bayramlarda tatil planları yapılmakta, çocuklar ellerinde tablet, telefon gibi elektronik cihazlarla vakit geçirmekte ve eski bayram coşkusu yaşanmamakta. Artık bayramların sadece adı bayram. Günümüzde gerçekten eski bayramlara benzeyen fazla bir şey kalmadı. Bayramın değişmeyen tek tarafı çocuklar açısından alacakları harçlık ve hediyeler. Bir de eğer imkânları varsa gidilecek tatiller. Yakın akraba ve komşu ziyaretleri bile neredeyse zorunluluktan yapılır hale geldi. Bayram demek alışveriş yapmak için bir bahane yaratmaya dönüştü ya da bir tatile çıkmak amacıyla bayramlar beklenir oldu. Yapılan yolculuklar eskiden uzaktaki yakınları görmek içinken şimdi büyük şehirlerin kalabalığından ve gürültüsünden kaçıp sıkıntılardan uzaklaşmak amacıyla yapılır hale geldi.

Bayram tatilini İstanbul’da geçirecek olanlar için de çocuklarınızla birlikte gidebileceğiniz birçok yer, katılabileceğiniz birçok etkinlik bulunmakta. Bunlardan bazıları KidZania, Minopolis Şehri, Vialand gibi eğlence merkezleri; Paşabahçe Cam Atölyesi, Florya’da bulunan Sualtı eğlence parkları, Beykoz’da bulunan Kelebek Çiftliği, Üsküdar’da bulunan Uçurtma Müzesi ve Sunay Akın’ın Oyuncak Müzesi olmakla birlikte Trump Avm, 212 İstanbul Power Outlet AVM gibi alışveriş merkezlerinde de bayram boyunca ücretsiz çocuk tiyatroları düzenlenmekte. Botanik sevenlere ise önerim Cevahir AVM’de düzenlenecek olan 18-19 Ağustos ‘’Ağaç Tohumu Ekme Atölyesi’’, 25-26 Ağustos ‘’Sepet Süsleme ve Hasat Atölyesi’’ gidilebilecek eğlenceli etkinlikler arasında.

Herkese sevdikleriyle geçireceği mutlu bayramlar dilerim.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL