CEMALETTİN SEBER, EDEBİYATLA GEÇEN BİR ÖMÜR

Erzincanlı bir ailenin çocuğudur Cemalettin. Ailenin kaderi Cemalettin’in amcasının dersim olayları sırasında valiye yumruk atması yüzünden Bilecik’e sürülmesi ve Cemalettin’in babasının amcasını tek başına göndermek istememesi üzerine Bilecik’e sürgünün başlamasıyla değişir. Göç değildir bu, yolculuk kara bir trende başlarında silahlı jandarmalarla sürmektedir ve Bilecik tren garında son bulur. Aile bundan sonra hayatını Bilecik’te devam edecektir çünkü başka bir şehre göç etmeleri yasaktır. Cemalettin’in 2 tane kız kardeşi vardır ve annesi Gülbeyaz Seber üçüncü kardeşine hamileyken düşük yaparak hayata gözlerini yumar. Babası 3 küçük çocuğa daha fazla bakamayacağını düşünerek ailesinden yardım ister ve Esma ile evlendirilir. Cemalettin ve kardeşleri için korku dolu yıllar bu şekilde başlamış olur, Esma çok titiz ve bir o kadar da şiddete meyilli bir kadındır. Eğer ev güzel temizlenmemişse, kız kardeşleri ağızları burunları kan içinde kalacak şekilde döver sonra da ”sizden bugün çok kan aktı” diyerek kızlara kalınca sürdüğü yağlı ekmekleri yemeleri için zorlar.

Cemalettin ilkokulu İstanbul’ da okumak üzere yatılı okula gönderilir. Yaz tatillerin de bu şiddet Cemalettin üzerin de uygulanmakta, Esma tarafından dövülmekte üzerinde eşya kırılmakta ve yüzü gözü yara bere içinde kalmaktadır. Hatta bir keresinde Esma, Cemalettin’in yemeğinin içine cam kırıkları bile koymuştur. Cemalettin’in babası nakliyeci Hüseyin Seber hayatı yollarda geçen bir şofördür. Eve döndüğü zaman çocukların bu halini Esma, birbirleriyle kavga ediyorlar diyerek geçiştirir. Cemalettin tüm bunların yanında edebiyata olan ilgisi, daha ilkokul yıllarında dergi çıkarmak istemesiyle başlar. Bunun yanında çok hızlı koşabilen ve futbolu çok seven bir çocuktur. Hayata biraz olsun tutunmaya çalışır. Ortaokula geçtiğinde Bilecek’e döner ve ortaokula Bilecik’te başlar. Esma bir gün fırına gider ve fırında çalışan bir kadının “Çocuklara yaptıklarından utanmıyor musun? Vicdansız kadın!” demesi üzerine fırıncı küreğiyle kadını bir çırpıda yere yığar. Bunun ardından korkarak Bilecik’ten İstanbul’a kaçar. Bu şekilde çocuklar Esma’yı bir daha hiç görmezler.  

İlkokul yıllarında yazarların 3 isimli olması gerektiğini düşünen Cemalettin, bundan sonra ismini Cemal Süreyya Seber olarak değiştirir. Şiirlerinde hep bir hasret ve saklı kalan bir gözyaşı sezdiğim Cemal Süreya’nın çocuklukta yaşadığı anne hasreti ve üvey anne işkencesini öğrenmek beni derinden etkilemişti. İleride bir konuşmada da söylediği gibi edebiyata yönelmesinde annesinin etkisi büyüktür. Annesinin ona anlattığı “Kerem ile Aslı” hikâyesini hiç unutmamıştır. Uzun yıllar memurluk yapmış, emeklilik yıllarında yayınevlerinde danışmanlık ve ansiklopedilerde redaktörlükle çevirmenlik yapmıştır.

Cemal Süreya’nın aşk hayatı, ‘Süreyya’ soy isminden bir y’i iddia üzerine sildirmesi konuları hakkında en çok konuşulan konulardır. Beni en çok şiire olan bakış açısı ve” Üvercinka” şiiri etkilemiştir. Şiirin ve şairin özgür olması gerektiği inancındadır. Bununla birlikte şiirde anlamsızlığı savunan görüşleri vardır. Şiirde anlam aranmasını doğru olmadığını düşünüyordur. Şiir ona göre anlamsız cümlelerin duygular katılarak anlam yüklenmesiyle yazılıyordur. Bunun için duygular yeterlidir.

Çıkardığı dergiler, şiirler, çevirilerle ve denemelerle  belki de bize en çok özgür olmayı, kelimelere bir anlam aramak yerine kelimelere duygu yüklemeyi göstermek istemiştir.

Sanatla, edebiyatla, aşkla, kıskançlık ve sevda  için yapılan kavgalarla, sevda sözleriyle  geçen koca bir ömürdür Cemal Süreya Seber.

İnsanlık üzerinde bu denli izler bırakmış kişilerin ölüm tarihlerini yazmanın ya da paylaşmanın anlamlı olmadığı kanısındayım. 2019 yılının ilk günlerinde halen “Sevda Sözleri” ni okuyorsak ve Cemal Süreya’ yı konuşuyorsak o hep yaşıyordur.

Son olarak ölüm ve hayat üzerine yazdığı şu dizelerle gelir akla,

Üstü Kalsın

Ölüyorum tanrım
Bu da oldu işte.

Her ölüm erken ölümdür
Biliyorum tanrım.

Ama, ayrıca, aldığın şu hayat
Fena değildir...

Üstü kalsın...

 

 

Kaynakçalar:

-Akın, Sunay, Kalede 1 Başına, İstanbul, Türkiye İş  Bankası Kültür Yayınları, 2018

- http://www.milliyet.com.tr/cemal-sureya-kimdir--kisaca-hayati-ve-eserleri-molatik-8179/

- https://www.ensonhaber.com/biyografi/yazar/cemal-sureya-kimdir

- https://www.sozunenguzeli.com/unlu-sozleri/cemal-sureya-sozleri-ask/.html

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL