ÇARESİZ VATANDAŞ TEFECİ TUZAĞINDA

 Tüketici kredileri ile ilgili son rakamların açıklanmasının ardından gözler önüne serilen tablo bir hayli üzücü. CHP milletvekillerinden Okan Gaytancıoğlu’nun TBMM başkanlığına sunduğu önergede birçok detay dikkat çekiyor. Son dönemde yaşanan kredi kullanım miktarının ve kullanan kişi sayısının artması büyük bir sorunun başlamasının ön gösterimi niteliğinde.

Vatandaşın kullandığı kredi miktarının 400 milyar TL’yi aşması ve bunun yanında 20 milyon kişinin kredi kullandığı ülkemizde bazı gerçekler de gün yüzüne çıkıyor. Kredi ödemelerini yapamayan birçok vatandaşımızın tefecilerin avuçları içinde birer piyon gibi oynadıklarını ve daha büyük bir borç batağına saplandıklarını görebiliyoruz. Sorunun kaynağına baktığımız anda gördüğümüz en temel şey kazançtan fazla harcama yapılması ve buna bağlı oluşan açığın bankalar yolu ile kapatılmaya çalışılması oluyor fakat bankalardan alınan kredilerin ve kredi kartlarının ödeme zamanı geldiğinde konu kendini tekrar ediyor ve bu sebeple tüketicinin imdadına tefeciler koşuyor!

Son dönemlerde bankalara gerekli ödemeleri yapamadıkları için kredi notu düşük olan ve sicili bozuk olan vatandaşlara sorunsuz, kefilsiz ve kesin kredi sağlıyoruz gibi mesajlar atan, aramalarda bulunan, internette reklam veren ve kendilerini danışmanlık şirketi olarak tanıtan bazı firmalar türemeye başladı. Sağladıkları krediler içerisinden en az yüzde 20 kesinti yapan ve bunu ‘komisyon’ adı altında gerçekleştiren kuruluşlar çaresiz vatandaşı daha da çaresiz bırakan ‘modern tefeci’ olarak karşımıza çıkıyor. Gidecek hiçbir yeri ve yardım isteyeceği kimseyi bulamayan vatandaş da çaresiz bir şekilde bu şirketlerin ağır koşullarını kabul etmek zorunda kalıyor.

Vahim olan diğer bir şey ise 3,1 milyon kişinin yasal takipte olması! Yani 3,1 milyon müşteri, 3,1 milyon kandırılmaya veya diğer bir deyişle ikna edilmeye müsait kişi!

Kredi borçlarının ödeyemeyen vatandaş arabasını, evini ve diğer birçok taşınmazını ipotek ettirmiş yine son çare olarak yönünü ‘modern tefecilere’ çevirmiştir. Bankaların müşterileri için daha kolay ve daha uzun vadeli ödeme planları oluşturması, modern tefecilere karşı atacağı adımlar ve devletin bu organizasyona destek vermesi halinde vatandaş rahat bir nefes alabilecektir. Bu sayede ‘modern tefecilerin’ etkinlikleri de sonlandırılabilir.

Bankaların uzun vadede sorun yaşamak yerine uzun vadeli çözümler sunmaları, sağlıklı yoldan ilerlemeye olanak oluşturmasının yanında likit akışını da artıracaktır!

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL