BÖYLE POLİTİKA VATANDAŞI VURUR

 Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 24’e çıkarma kararı aldıktan sonra sektörde yaşanan hareketlilikler ve değişimler göze çarptı. Özel bankalar ve kamu bankalarında 2 ile 4 puan arasında değişen mevduat faizi artışı gerçekleşti. Özellikle kamu bankalarının uyguladıkları mevduat faiz oranlarının yüzde 28-29 seviyelerini kadar çıkması, alınan kararın resmini çiziyor.

Merkez Bankası tarafından politika faizlerinin artırılması ile birlikte güçlü bir parasal sıkıştırma hedefleniyor. Yabancı yatırımcının Türk Lirasına olan ilgisini ve talebini artırmaya hedeflerken aynı zamanda da bu faiz oranlarını özel ve kamu bankalarına borç verirken de kullanıyor. Durumun ciddiyeti ise bankaların borçlanma maliyetlerinin artması ve bunu tüketici kredilerine yansıtması ile fark edilir hale geliyor.

Haziran ayı ile birlikte faiz artırım kararı alan TCMB, politika faizini yüzde 24 seviyesine kadar çıkardı. Faiz artırımları ile birlikte meydana gelen kur artışları ve Türk Lirasının yabancı yatırımcı tarafından tercih edilmemesi gibi etkenler Merkez Bankası’nın attığı adımların yerinde, zamanında ve yeterli düzeyde olmadığını kanıtlar gibi. Bu durum özellikle son tüketiciyi (kredi kullananlar) ve bankaları yüksek kredi maliyelerine doğru sürüklüyor. Ayrıca haziran ayından bu yana ihtiyaç kredilerinde uygulanan faiz oranlarını neredeyse yüzde 15 arttığını görüyoruz. Bu durum tüketicinin krediye yönelme sıklığını azalttığı gibi yatırımlarının da doğrudan etkilenmesine sebep oluyor.

İhtiyaç kredilerinin dışında özellikle ticari kredilerin de büyük bir oranda etkilendiğini görüyoruz. Son 4 aylık süreçte yaklaşık olarak yüzde 16 gibi büyük bir faiz artışının yaşandığı ticari kredilerde de durum içler acısı. Kullanılan kredilerin azalmasına sebebiyet vermesinin dışında birçok şirket tarafından daha önce alınan kredilerin de yatırım için değil daha kötü durumlar için saklandığına veya mevduat fonlarında bekletildiğini görüyoruz.

Verileri daha iyi aktarabilmek için birkaç bankadan kredi alırsak ne olur bir göz atalım (21.09.2018 bazlı) ;
İş bankasından alınan 50 bin TL’lik kredinin geri ödemesi; 60,322 bin TL (12 ay vadeli)
Garanti Bankasından alınan 50 bin TL’lik kredinin geri ödemesi, 62,764 TL (12 ay vadeli)
Yapıkredi Bankasından alınan 50 bin TL’lik kredinin geri ödemesi; 62,368 TL (12 ay vadeli)

Örneklerde de görüldüğü gibi sadece 12 ay süreli ile alınan kredi için fazladan ödeyeceğinin miktar 10 bin Türk Lirasının üzerine çıkmış durumda. Bankalar için maliyet artıkça tüketiciyi ve şirketleri de vuracak olan faiz miktarları, bir süre daha böyle devam edecek gibi gözüküyor.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL