BORDERLİNE KİŞİLİK BOZUKLUĞU ASLINDA NEDİR?

 Borderline bir diğer adıyla ‘’sınır kişilik bozukluğu’’ genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan kişilerarası ilişkilerde bozulmayla belirginlik gösteren, bireylerin duygularında aşırı dengesizlik gibi duygu değişimleri yaşanan bir kişilik bozukluğu çeşididir. Örneğin kişi çok mutlu, umutlu olduğu bir anda kendini değersiz ve önemsiz hisseder. Umutlandığı, hayal ettiği hiçbir eylemin gerçekleşmeyeceğine inanır. Ani öfke patlamaları yaşar ve kısa süre sonra bundan aşırı pişmanlık duyar.

Bu psikiyatrik bozukluk nüfusun %2-%3’ünde görülürken Kadınlarda erkeklerden üç kat fazla oranda görülmektedir.

Genellikle çocukluğunda çok büyük sarsıntı yaşamış insanlarda ortaya çıkar. Bozuk ebeveyn ilişkisi, erken dönem ve çocukluk dönemlerinde bir kayıp ya da ayrılık yaşanması. Sözel ve duygusal istismar veya cinsel taciz gibi büyük travmatik olaylar bu rahatsızlığın oluşmasında bir etken olabilir. Fakat her bireyin beyni farklı çalışır bu nedenle kişi böyle bir travma yaşamayıp yine de borderline kişilik bozukluğu yaşıyor olabilir.

Hastalığın Belirtileri

·      Kendini sürekli boşlukta hissetme

·      Kimlik karmaşası, belirgin olarak ve sürekli bir biçimde tutarsız benlik algısı

·      Terk edilmekten ve yalnız başına olmaktan korkmak, herhangi bir terk edilmeye karşı aşırı çaba gösterme

·      Dengesiz ilişkiler                               

·      Bir olayı veya kişiyi gözünde aşırı büyütmek ya da en aşağıda görmek

·      Yoğun öfke duyma ve öfkesini kontrol altında tutamama

·      İlgi çekmek için kendine zarar vermekten çekinmeme

·      Karşısında ki insanları manipüle etme

·      Dürtüsellik

Tedavi Süreci

Borderline kişilik bozukluğunun asıl tedavisi, uzun süreli psikoterapidir. Borderline hastalar ayaktan ya da hastaneye yatırılarak tedavi edilmektedir. Hastaneye yatış kriterleri, hastanın çok sık kriz yaşaması, dürtü kontrol bozukluğu nedeniyle kendine zarar vermesi, intihar girişiminde bulunması, rastgele cinsel ilişki kurması ve bağımlılık yapan maddeleri kullanmasıdır. Ancak, yatarak tedavide hastaların duygu durumlarındaki dalgalanmalar ve kişilerarası ilişkilerindeki dengesizlikler tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir.

Bireysel psikoterapi, grup psikoterapisi, farmakoterapi, bilişsel davranışçı terapi, sanat terapisi ve hipnoterapi gibi tedaviler, borderline kişilik bozukluğunun tedavisinde yararlanılacak temel yaklaşımlardandır. Borderline kişilik bozukluğunun başka psikiyatrik bozukluklarla birlikte görüldüğü durumlarda, psikofarmakolojik tedavi mutlaka gerekmektedir. Psikofarmakolojik tedavide antidepresanlar, antipsikotikler ya da duygu durum düzenleyiciler kullanılmaktadır.

Tedavi sürecinde bireye; öfke kontrolünü ve duygularını uygun yöntemlerle ifade edebilme becerileri kazandırılır. Bireyin kendisine karşı tutumunu tanıdığı ve onunla savaşabilmesi için gerekli teknikleri edinmesine yardımcı olunur.  Öfkenin sağlıklı yollarla dışarı vurulması ve yıpratıcı tepkilerin sınırlandırılması için teknikler öğretilir. Kişi kendisinin ve başkalarının sınırlarını algılamayı öğrenir. Daha sağlıklı ilişkiler geliştirmek için yeni bakış açıları geliştirmelerine yardımcı olunur. Bireyler kendi sınırlarını oluşturur ve güçlü bir kimlik algısı oluşturmalarına destek olunur.

Hastalığın tedavi süresinin ve iyileşme durumunun hastanın isteği ve azmine göre değişeceğini de belirtmekte fayda var.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL