BİR VAROLUŞ MÜCADELESİ!

Görünürde 25 yıla yakın bir varoluş mücadelesi veriyor Lgbti+ (lezbiyen,gay, biseksüel,trans , interseks…). İnişli-çıkışlı, baskılarla, alan açarak, bâzen de tüm kazanımlarını yitirerek, bebek adımlarıyla en baştan başlayarak!

25 yıl aslında, onur yürüyüşü/onur haftası bazında bir tarihtir. Lgbti+’ların varoluş mücadelesinin temeli 1970’lere dayanır. Bu noktada varoluş mücadelesinden bahsederken, İbrahim Eren’in kurduğu Radikal Yeşiller Parti’nden bahsetmek gerekir. Tam bir eşcinsel partisi olmasa da kurucusundan ötürü bu noktada konumlandırıldı ve bu yöndeki çalışmaları ile ön plana çıktı. Aynı zamanda, ÖDP tarafından milletvekili adayı gösterilen Demet Demir, açık kimlikli trans kadın olarak varoluş mücadelesi içerisinde unutulmamalı!

Sanki, bazen varoluş mücadelesini salt alan olarak okumamak gerekli… Trans kadınlara uygulanan trenlere bindirilip il dışına, bazen Eskişehir’e sürülme; sokaklardan toplanıp saçlarının kazınması da varoluşa dayalı.

2006 yılında, Bursa’da düzenlenmek istenen 1.Lgbti+ buluşması, valilik izinli olmasına rağmen, başta Bursaspor taraftarının kışkırtmalarıyla engellenmiş ve de tabiri caizse, dernek içindeki aktivistler linç edilmekten, hatta ve hatta fazlasından, son anda kurtulmamışlardır…
İlk yürüyüş, valilik izni olmasına râğmen, meydanın kullandığı dil ve provokatif söylemlerle; saldırılara açık hâle gelmiş ve yapılamamıştı. Yıllar sonra 1500 kişiyle -kalabalık olarak- İstiklâl Caddesi’nde ilk yürüyüş, 2007 yılında gerçekleşebildi.

Yıllar içerisinde lgbti+ dernekleri kurulmuş, kurulurken engellenmiş, bazen de sonrasında kapatma davalarıyla yüz yüze kalmışlardır. Gezi sürecinde kitlelerin yakın temasları, insanların kendini ifade edebilmesi, belki de ‘ lgbti+ların kendilerinin öcü olmadığını gösterebilmeleri sonucu; 2013 Onur Yürüyüşü’ne, kimi kaynaklarca 50 bin kişinin katıldığı söylenmektedir! 50 bin kişiyle, Balkanların ve ülkemizin de elbette en büyük katılımlı yürüyüşü olma özelliğine de sahip.

Valilik izni olmasına rağmen, tazyikli su ve gazlı müdahaleyle dağıtılan 2015 yılıyla, hem Lgbti+ özne olarak algılanmış olabilir veyâhutta, her kesimden insanların, kitlelerin yakınlaşmasının önüne geçilmek istenmiş olabilir, sanırım aklımız ermez yorumlamaya…
2 yıllık yoğun engellemeler sonucunda, basın açıklaması okunmasına, küçük bir kitlenin de bir araya gelebilmesine izin çıktı 1 temmuz Onur Yürüşü’nde! Kazanım mıdır, gelecek sene neler olur, şimdilik muammasıyla, böyle süreçler izledi Lgbti+ların varoluş mücadelesi… Dedikleri (dediğim gibi) : Vardık, Varız,Varolacağız!!!

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL