BEYAZ PERDE BÜYÜSÜYLE FİLM EKİMİ´NE!

 Size daha önceden görmediğiniz, deneyimleyemeyeceğiniz, belki de farkında olmadığınız dünyaları, kişisel sorunları veya dünyayı algılayış biçimlerini yansıtan, kimi zaman da salt kurgusal, eğlenceli bir büyü dünyasıdır beyaz perde. Bizlerin oturduğumuz yerden dünyaya, hayata açılan kocaman gözümüzdür de elbet…

Yine Ekim, yine Film Ekimi sezonu açılıyor!

Bu yıl da birbirinden iyi, dev bütçeli, kesinlikle kaçırılmaması gereken filmlerle dolu festival başlıyor. Kimisi ödüllerle gelen, kimisinin yönetmenleri kendilerini kanıtlamalarının üzerinden çokça filmler geçmiş Film Ekimi yine büyülerle dolu.

5 Ekim’de İstanbul’da açılacak Film Ekimi, kendi ülkelerinde Oscar adayı yapımlar geçidi gibi. İstanbul’un ardından Ankara ve İzmir’de yaşayan film severler de bu şöleni kaçırmayacak.

Yoğun ilgi üzerine ek seanslar konduğu da gelen bilgiler arasında. Özellikle ben,m de yakından tanıdığım iki yönetmen de dahil 10 başarılı ismin filmleri yoğunlukla gündem oluşturacak gibi.

Açılış bol müzikli ‘Bir Yıldız Doğuyor’ filmiyle yapılacak. Filmin müziklerinde Lady Gaga ve Bradley Cooper seslendirmesi tanıdık gelecek.

Whitney’i de anma seramonisi gibi olacak festival. Kevin Macdonald belgeseli ‘Whitney’, 48 yaşında ölen, müzik tarihinde en çok satış başarısı elde eden kadın solistin hayatını konu alıyor.

Film Ekimi kapsamında Uzakdoğu’dan ad üç film var. Birisi ‘Çin’den Bir Gan’ın şiirsi filmi ‘Uzun Bir Günden Geceye Yolculuk’ gangster dünyasındaki aşkı konu alıyor. Öbürüyse Japonya’dan Hirokazu Kore- Eda’nın Altın Palmiye ödüllü filmi ‘Arakçılar’ ve romantizm dolu büyüme hikayesi olan ‘Asako 1&2’. Uzakdoğu’dan son film ise Güney Kore imzalı. Haruki Murakami uyarlaması ‘Şüphe’nin yönetmeni ise Lee Chang-Dong.

Blaze, bir Ethan Hawke filmi, aynı zamanda oyunculuğunu da kendisi sergilemiş. Ethan, country-blues bir şarkıcının hayatını konu alıyor. Yine bir müzik festivali kokusu var.

Festivalde Nordik filmleri de ön plana çıkıyor. Korku izleyicisi için de büyük bir sürpriz var Film Ekimi’nde. 9 yönetmenden 8 seçkiyle ‘Kötülük Kılavuzu’nda Can Erol ve Peter Strickland gibi isimlerin imzaları bulunuyor.

Girl’de bir başka ödüllü film ise Cannes’tan Altın Kamera dahil üç ödülle dönmeyi başaran Lukas Dhont eseri.

Sarayın gözdesi ise Yorgos Lanthimos yönetmenliğinde… Yorgos’a ait ‘Kutsal Geyiğin Ölümü’nü izlemiştim. Kurgusu ve son dakikaya kadar çözülemeyen sırlarıyla yönetmene adeta aşık olmuştum. Eminim yeni film de aynı kalitede sinema severlerle buluşacak. Yorgos da festivale damga vuracak 10 yönetmen arasında.

Asghar Faradi, çoğumuzun yakından tandığı bir yönetmen. ‘Herkes Biliyor’da Penelope Cruz ve Javier Bardem’e canlandırdığı karakterlerle İspanya’ya kadar uzanan bir aile komedisi filmiyle festivale katılmış. Asghar İranlı. Son iki filmiyle Oscar’a kadar uzandı yolu. ‘Satıcı’ da bu filmlerinden biriydi, izlemek keyif vermişti. Bu filmiyle de Oscar’a yolu uğrar mı bilinmese de festivalde çok konuşulacak 10 yönetmenden biri olacağı kuşkusuz.

Lars Von Trier, 2013’ten bu yana devam eden suskunluğunu bozarak Film Ekimi’nde yerini almış, özleyenlerine duyurulur!

Dolu dolu bir Film Ekimi daha İstanbul’dan kapılarını açıyor. Filmsiz ve büyüsüz kalmamanız ümidiyle, şimdiden iyi seyirler!

 

 

 

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL