BES´LENDİNİZ!

 Bireysel Emeklilik Sistemi, aktif iş yaşamında sahip olunan hayat standartlarının emeklilik sonrasında da devam etmesini sağlamak adına kurulmuş bir birikim sistemidir. Temel olarak 10 yıl boyunca bu sisteme yatırım yapmanız ve 56 yaşında emekli olmanız öngörülür. BES’e katılım yaşı 18 olmakla beraber Türkiye’de yaşamayıp devlet katkısından yararlanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şartı aranır.

Bireysel Emeklilik Sistemi birçok yönden faydalı olmasına karşın eksi veya kötü yönlere de sahiptir; BES şirketlerinin yapmış oldukları kesintiler, 10 yılı doldurmadan BES’ten ayrılmaya karar verdiğinizde uygulanan kesintiler ve BES fonlarınızın iyi yönetilmemesi ve bununla beraber beklenen oranda karlılığa ulaşılamaması gibi etkenler Bireysel Emeklilik Sisteminin yaralı bölgelerindendir.

Bireysel Emeklilik Sisteminin 2013 itibari ile resmileşmesi ve %25 devlet katkısı sağlaması BES’in avantajlı yönlerinden biridir yani her yatırdığınız 100 TL için devlet sizin adınıza 25 TL katkı yapmış oluyor. Bunun dışında BES fonlarının vergiden muaf tutulması, bütçeniniz doğrultusundan yapacağınız birikim miktarını azaltabilmeniz veya artırabilmeniz ve memnun kalmadığınızda BES şirketinizi değiştirme hakkınız bulunması BES’i avantajlı kılıyor.

Bireysel Emeklilik Sisteminin resmiyet kazanmasından bu yana kademeli olarak çalışanlarının sisteme geçişi sağlanıyor. Örneğin 1 Ocak 2017 itibari ile 45 yaşını doldurmamış mevcut çalışanlar ve yeni başlayan 45 yaşını doldurmamış çalışanlar BES’e işverenler aracılığı ile otomatik olarak dahil edildi.

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında yeni bilgiler ve kararlar yayılıyor. 1 Temmuz 2018 itibari ile çalışan sayısı 10 ile 49 arasında olan iş yerlerinde çalışan yaklaşık 4,5 milyon kişinin de bireysel emeklilik sistemine otomatik geçişi sağlandı. Alınan son karar itibari ile sisteme kayıtlı çalışan sayısı 11 milyonun üzerine çıkıyor. Bunun yanı sıra çalışan sayısı 5 ile 9 arasında olan iş yerlerinin de Bireysel Emeklilik Sistemi’ne geçiş tarihi belli oldu. 1 Ocak 2019 itibari ile çalışan sayısı 5 ile 9 arasında olan iş yerlerinin sisteme geçişi tamamlanacak bu sayede Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım sayısı 14 milyonun üzerinde olması bekleniyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi hem devlet hem de vatandaşlar adına tasarruf oluşturmak için iyi bir sistem gibi duruyor. Ocak 2017 ‘den bu yana katılım sağlayan 75 bin işyeri ve 4 milyon çalışan 2,9 milyar TL’lik fon biriktirmeyi başardı. Birikim miktarı arttıkça vatandaşın yatırım yapmasın imkân tanıyacak bir fon oluşması faydalı duruyor, özellikle de birikim miktarın tümünün emeklilikten sonra toplu şekilde alınabilmesi hayalleri süsleyecek cinsten…

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL