BENİM MASALIM ADİLE

Kaç kadın var ki; kendi çocuğu için yıllarca mücadele verip kaybettikten sonra hep anne rolleriyle gönüllerde taht kurmayı başaran? Kaç insan var ki; bir neslin gülümseyerek uyumasını sağlayan, masallar anlatan? Kaç isim var ki; gözlerindeki parlamayla sıcacık kalbini hissettiren?

Adile Naşit… Türk tiyatrosunun ve sinemasının unutulmaz ismi. Çok küçük yaşlarda tiyatro sahnelerinde yer alan Adile Naşit, masallarıyla bir nesli büyüledi. Büyüledi ama kalbi hep başka acılarla doluydu o şen kahkahasıyla gönüllere taht kuran kadının. Bir oğlu oldu Adile’nin, kalp hastasıydı, delikti kalbi. Tiyatrodan kazandığı parayla sadece oğlu için çabaladı. Çabaladı ama tam oğlunun ameliyatı iyi geçti derken, küçük yaşta kaybetti oğlunu.

Yeşilçam’ın annesi olarak anıldı uzun yıllar... Ama kalbindeki oğul sevgisi hep baki kaldı. Tarık Akan’dan Kemal Sunal’a kadar kiminle rol aldıysa hep iyi anne oldu. Hiç kötü bir rolle yansımadı sinema severlere. Yeni nesil bile sinemanın annesi olarak bildi onu, içindeki acının büyüklüğünü bilmeden.

Televizyon dünyası kendini ön plana çıkartınca Adile anne de geçti ekran başına. Kuzucuklar’ına her gün farklı masallar okudu, yüreğindeki derin acıyı bir köşede bırakarak. Sadece çocuklar gülsün, mutlu büyüsünler istedi hep içten içe. Anne rolündeki korumacılığını biz rol zannettik ama o hep gerçek sevgisini yansıttı kameralara. Rol aldığı her filmde derin iz bıraktı. Başrol olsun olmasın, hep yıldızını parlattı. Kuzucuklar’ına seslenirken de abartılı kamera süsü olmak yerine sadece çocukları sevmeyi seçti.

Kahkahası, merdivenlerden koşuşu, ağlaması, turşu suyu kavgası derken hep güçlü bir kadın oldu Adile Naşit. Sanat nereye sürüklenirse sürüklensin, hep en değerli haliyle anıldı. Anlattığı masalları dinleyerek büyüyen nesle de hep sevecen bakışını, iyi kalpliliğini ve insanlığını bıraktı. O ‘Kuzucuklarım’ dedi, birileri yanlış anladı. Ama içindeki hep saf sevgiydi. Sanat sevgisi, insan sevgisi, çocuk sevgisi…

1987 yılında Kuzucuklar’ını tamamen arkasında bırakan Adile Naşit, hep iyiliği ve sanatıyla kalacak akıllarda. Anne, kadın, mutluluk ve neşe ile birlikte…

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL