BEDELİNİ ÖDERSEN SERBESTSİN!

Seçimlerin vazgeçilmez vaatlerden biri olan bedelli askerlik yasası 24 Haziran seçimleri öncesinde ve sonrasında da gündemde sıkça yer etti. Her kesimden birçok kişinin beklediği bedelli askerlik ile ilgili ayrıntılar gelmeye devam ediyor.

2018 Ekim ayında meclisin açılması ile gündeme getirilmesi düşünülen bedelli askerlik yasası 17 Temmuz 2018’de torba yasaya dahil edildi. Önümüzdeki günlerde mecliste oylamaya gönderilmesi beklenen bedelli askerlik ile ilgili bilgiler de netleşmiş görünüyor. 31 Aralık 1993 öncesinde doğan vatandaşların bedelli askerlikten yararlanması üzerinde durulurken 15 bin TL ve 25-28 günlük bir askerlik süresini de beraberinde getiriyor.

Vatandaş tarafından en çok merak edilen kısım bedelli askerlik ücreti ve yaş sınırı olurken diğer bir nokta da hizmet süresinin olup olmayacağıydı. Henüz kesinleşmemiş bilgiler ışığında 25-28 gün olarak öngörülen hizmet süresinin de önümüzdeki haftalarda kesinleşmesi bekleniyor.

Hizmet süresinin tahmini olarak açıklanmasının ardından özel sektör ve kamu çalışanlarını ilgilendiren bazı haberler de yayılmaya devam ediyor. Kamuoyunda geniş yankı uyandıran bu karar, özellikle bedelli askerlikten faydalanmak isteyen ve çalışan bireylerin kafasında bazı soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Bedelli askerliğin iş tüzüğü yasaları gereğince yıllık izin döneminde yapılamaması çalışanların ‘’İşten ayrılmak zorunda mıyız?’’ sorularını da beraberinde getirdi.

Çalışanların İçi Rahat Olmalı!

Eski İş Kanunu’nda yer alan askerlik görevi nedeniyle iş sözleşmesi feshedilen çalışanların kıdem tazminatı alması yeni İş Kanunu’nda da yerini aldı. Bu sayede askerlik nedeniyle işten çıkarılan çalışanlar kıdem tazminatı alabilecekler. Ayrıca diğer bir sevindirici haber ise; askerlik hizmet süresi bitiminde çalışanın eski iş yerine girme hakkı 4857 sayılı İş Kanunu’nun 31. Maddesinde düzenlenmiştir. Bu sayede çalışan, zorunlu askerlik süresi bitiminde eski iş yerine tekrar girmek için hak sahibi oluyor. İşverenin bu kanunu çiğnediği saptanırsa çalışan, 3 aylık maaş kadar tazminat hakkını elde ediyor.

Bedellinin ekonomik boyutu?

Yaklaşık bir milyon kişinin bedelli askerlikten yararlanması tahmin ediliyor ve bu da 15 milyar TL gibi bir miktarın devlet kasasına girmesini sağlayacak. Bedelli askerlikten gelecek olan 15 milyar TL için yatırım alanı şimdiden belirlenmiş gözüküyor. Savunma sanayisinde kullanılması planlananan bu miktar ile ilgili henüz kesin bir açıklama yapılmış değil. Yine de devlet için küçük olsa da yatırım için iyi bir miktar. Diğer bir yandan bakacak olursak da devletin acil ihtiyaçlarını karşılamak için de kullanılabilir. Bekleyip göreceğiz…

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL