BDDK´DAN YENİ DÜZENLEME

ABD’nin iki bakana yaptırım uygulamasının ardından hareketli günler yaşanmaya devam ediyor. Yaptırımın ilk anlarında 5,05 Türk Lirasına kadar çıkan doların yanında borsa da düşüş yaşadı. Alınan yaptırım kararı bir sonraki gün borsada hızlı bir düşüşe sebep oldu. Tüm bunların yanında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, enflasyon önleme ve piyasayı soğutma adına yedi adımlar atmayı hedefliyor.


Kredi kullanmayı düşünen ve hali hazırda kredi kartı kullanıcısı olan vatandaşları yakından ilgilendirecek söz konusu değişiklikler ve kararlar, ilgili tarafların görüş ve değerlendirmelerine açıldı.

Neleri Kapsıyor?


BDDK, makro ekonomik dengelenme sürecinin desteklenmesi ve finansal istikrarın sağlanması için kredi geri ödeme sürelerine ve kredi kartı taksitlendirme süresinde bazı oynamalara değiniyor. Kredi kartları için kimi sektörlerde taksit sayısının düşürülmesi kimi sektörlerde ise tamamen kaldırılması planlıyor. Açıklamaya göre; kuyumda daha önce 4 ay olan taksitlendirmenin kaldırılması ve elektronik eşya alımlarında mevcut olan 6 aylık taksitlendirmenin 3 aya düşürülmesi hedefleniyor.


Krediler için ise vadelerde büyük bir oynama yaşandı. Tüketici kredilerinin vade süresinin 48 aydan 36 aya düşürülmesini öngören yeni taslak halkın bilinçli tüketiminin ve basiretli borçlanmanın teşvikini amaçlıyor.


Taslaklar kredi kartlarına uygulanan taksit ve tüketici kredisine uygulanan vade sınırlamalarına ilişkin olarak banka kartları, kredi işlemleri, finansal kiralamalar, faktöring ve finans şirketlerini kapsıyor.
Hedeflenen seviyeye gelinebilir mi?


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yeniden yapılandırılan yıl sonu enflasyon beklentisi raporunda değişiklikler oldu. Yıl sonu enflasyon beklentisinin %8,4’ten %13,4’e yükselmesinin yanında bir sonraki yıl için de beklenti artış gösterdi.


BDDK piyasayı soğutmak adına olumlu hareketler diyebileceğimiz hedefler belirlemesine karşın, mevcut ekonomik durumun hali hazırda kullanılmış olan tüketici kredileri ve kredi kartlarından kaynaklandığını da bilmeli. Son açıklanan hane halkının kullandığı kredi ve kredi kartlarına ilişkin borçlarda yapılacak olan revizeler, BDDK’nın hamle şansını ve olumlu dönüş almasını sağlayacaktır. Temel hedefin mevcut borçlanmalara bir çare üretmesi gerekirken yapılacak olan yeni borçlanmalara karşı düzenlemeye gitmeleri sadece yarayı hafifletecektir. Büyük bir ölçüde iyileşmenin beklenmediği bu adımlar, bir süre sonra etkisini yitirecektir.
BDDK aldığı kararları geçmiş borçlara yönelik yeni revizelerle birleştirebilirse enflasyonu önlemek ve piyasayı soğutmak adına daha etkili olacaktır.


BDDK’nın hazırlamış olduğu taslağın onay alması durumunda sonuçlarını önümüzdeki günlerde hepberaber göreceğiz…

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL