BANA TEŞVİK DE, SANA KAYNAĞINI GÖSTEREYİM!

Öncelikle teşvikin ne olduğunu açıklamak isterim. Devletlerin üretim, tüketim ve dağıtım sürecinde oluşabilecek aksaklıkları azami seviyeye indirmek ya da üretim-tüketim-dağıtım ağını güçlendirmek amacıyla yardımlarda bulunduğu sistemin bütününe teşvik denir.

Teşvikler direkt olarak maddi yardımın dışında vergi indirimi, sigorta primleri, KDV istisnası ve gümrük vergisi istisnası gibi yöntemlerle de yapılabiliyor. Bugünkü konumda 9 Nisan 2018 tarihinde açıklanan 135 milyar liralık teşvik paketine odaklanmak istedim.

Önceliğimiz teşvik paketinin içeriği; 23 projenin ve 19 firmanın dâhil edildiği süper teşvik paketinde Türkiye için önem arz eden TUSAŞ, SÜTAŞ, Vestel ve Tosyalı gibi firmalar da bulunuyor. Ayrıca teşvik paketi kapsamında firmalara KDV istisnası, kurumlar vergisi indirimi veya 10 yıla kadar kurumlar vergisi istisnası ve sigorta primi desteği de bulunuyor. Bunun yanı sıra 35 bin kişiye doğrudan 134 binden fazla kişiye de dolaylı iş imkânı sağlanacağı açıklandı.

Kaynak: İç borçlanma ve dış borçlanma

Aklınızdaki bazı soruları duyar gibiyim. Kaynak ne? Cevabı dış borçlanma ve iç borçlanma. Öncelikle aşağıdaki tabloda da Türkiye’nin dış borçlanma miktarının görebilirsiniz. T.C. Başbakanlık Maliye Bakanlığı’nın son verilerine göre Türkiye’nin dış borçlanması 2016 ilk çeyrekten 2017 son çeyreğe kadar yaklaşık olarak 40 milyar dolar artmış bulunmakta. Özellikle artış 14 milyar dolar ile kamu ve 26 milyar dolar ile özel sektörde gerçekleşti.

Kamu kurumları harcamalarının bir kısmını yurtiçi belli bir kısmını ise yurtdışından borçlanma yolu ile karşılayabilmektedir. Bu da aslında verilen teşviklerin kaynağını bize belli bir ölçüde göstermektedir.

 

Anladığımız kadarıyla, bu projelerin finansman kaynağı önemli ölçüde dışarıdan sağlanacaktır. 135 milyar liralık toplam yatırım tutarı, bugünkü kurlarla 29-30 milyar dolar olmaktadır. Bu tutarın yerli kaynaklarla sağlanması söz konusu değildir. Bu itibarla dışarıdan makul maliyetli kredilerin sağlanması önem kazanacaktır.

İkincil kaynağımız ise iç borçlanma... T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı 2018 iç borçlanma stratejisine göre Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan iç borç ödemeleri için yeni bir iç borçlanma planı oluşturuldu. Buna göre; ‘Haziran ayında toplam 14,3 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 15,7 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması programlanmaktadır. Temmuz ayında toplam 17,4 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 19,1 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması programlanmaktadır. Ağustos ayında toplam 9,8 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 10,7 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması programlanmaktadır.’ (T.C Hazine Müsteşarlığı, Haziran 2018)

Yani kamu kuruluşları için yapılan borçlanmaların ödenmesi için yeniden borçlanma yolu seçilmiş bulunmakta. Belki de yapılacak teşvikleri için şimdiden bir hazırlık durumu başladı.
Teşviklerin ne kadar başarılı olacağını zamanla göreceğiz fakat unutmamamız gereken şey borçların kontrolünün de sağlanmasıdır.

Kaynak: https://m.hazine.gov.tr/File/Index?id=38bcff13-20e5-422f-88b0-53ece3d54f29

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL