AYDINLIK GELECEK, KARANLIK FABRİKALARDA. ENDÜSTRİ 4.0!

Endüstri 4.0, son yıllarda ülkemizde ve dünyada sıkça kullanılan bir tabir haline gelmiştir. “Aydınlık gelecek, karanlık fabrikalarda.” mottosuyla yola çıkan dünya sanayisi artık dördüncü evresine giriş yaptı!

Bilim ve rasyonel düşünme tekniklerinin, icatların ve bilim adamlarının önünü açması ve teknolojik ilerlemelerin ardından Fransız devrimiyle birlikte hükümetlerin sanayileşmeye olan ilgileri Sanayi Devrimini hızlandırmıştır. Buhar makineleriyle sanayi devrimine giriş yapılmasının ardından, ikinci evrede elektrik ile tanıştık. Son yüzyılda dijital teknolojilerde ilerleme kaydederek 3. Sanayi Devrimine kadar gelmiş olduk. Sürekli gelişmekte olan teknolojiler ile birlikte yeni bir sanayi devrimine daha şahit oluyoruz. Bu yeni sanayi devriminin ismi Endüstri 4.0…

Peki nedir bu Endüstri 4.0?

İlk kez 2011 senesinde Almanya’da Hannover Fuarı’nda isminden bahsedilen Endüstri 4.0, özellikle Alman Hükümeti’nin sağladığı destekler sayesinde günümüz sanayisinde adını duyurdu. Japonya ve ABD gibi teknolojiyi yakından takip eden ülkeler, Endüstri 4.0’ı destekleyen ilk ülkeler arasında yer aldılar ve üretim alanında kendi geleceklerini bu yeni sanayi devrimine göre planladılar.

Endüstri 4.0 olarak adlandırılan bu yeni sanayi devrimi genel olarak; insan gücünün devre dışı kalmasıyla robotik teknolojilerin üretimi tamamen devralması, yapay zekanın gelişimi, el işinden ziyade üç boyutlu yazıcıların kullanımının arttırılarak üretimin gitgide fabrikalardan evlere kadar inmesi, internet sayesinde yüksek miktarda bilgi yığınının belirli programlar kullanılarak veri analizleri sayesinde değerlendirilmesi ve daha birçok alanda yeniliklerle incelenebilir.

Endüstri 4.0’ın amacı nedir?

Endüstri 4.0’ın genel olarak en büyük amacı, birbirleri ile iletişim halinde olan, sensör teknolojisi ile ortamı algılayan ve veri analizi yaptıktan sonra ihtiyaçları eksiksiz bir şekilde fark edebilen robotların üretimi tamamen devraldıktan sonra; daha ucuz, daha hızlı, daha kaliteli ve daha az israf ile beraber daha kaliteli bir üretim yapmaktır.

 

4. Sanayi devrimi insan hayatına neler katacak ve nelerden maruz bırakacak?

Genel algıda Endüstri 4.0 daha çok fabrikaları etkileyecekmiş gibi görünse de aslında gelecekte sosyal yaşamımıza bile dokunabilecek bir yeniliktir. Örneğin, üç boyutlu yazıcılarla beraber evlerimizde çok rahat bir şekilde küçük boyutlarda bile olsa üretim yapabilmekteyiz. Hayal gücü ve gelişen teknoloji ile beraber bu üretim furyası minyatür cisimlerden uzaklaşıp üç boyutlu yazıcılar kullanılarak devasa boyutlarda ve kullanışlı ürünlere ulaşmamızı sağlıyor. Bu sayede alışılagelmiş büyük fabrikaları küçültüp evlerimizi kendi ihtiyaçlarımıza uygun minik birer fabrika haline getireceğiz. Şu anda yaygın olan marka bağımlılığımız bu şekilde gelecekte yerini fayda bağımlılığına bırakacak. Gelecekte hangi marka kıyafeti giydiğimizden ziyade hangi kıyafetin bize fayda sağlayacağını önemseyeceğiz ve bu kıyafetlerimizi kendi evimizde çok rahat bir şekilde üretebileceğiz.

4. Sanayi Devrimi’nin sahip olduğu bu mükemmel özellikler dışında, toplum hayatını zorlaştıracak olumsuz yönleri de mevcuttur. Türkiye gibi işsizliğin yüksek oranlarda olduğu ülkelerde robotların üretimi devralması, demek neredeyse insan gücünden uzaklaşacağımız anlamına gelir. Bu durum, ilerleyen zamanlarda fabrikaların insan gücünden ayrılarak yapay zekaya yönlenmesinden sonra robotları kodlayabilen robotlar ve robotların da tasarımını yapabilen robotlar ile üretimi tamamen devralacaktır.

Eğer Endüstri 4.0’ın tam anlamıyla ne olduğunu bilmek istiyorsak; teknolojiyi çok yakından takip etmeliyiz. Sadece hakkında konuşmak yetmez; onu uygulamak ve geliştirmek gerekir. Endüstri 4.0’ın getireceği olumsuz yönleri bir kenara bırakmazsak; ondan uzaklaşıp üretim teknolojilerini yakından takip edemeyiz. Unutmamalıyız ki; Endüstri 4.0 stratejisi ile beraber üretim süresi, üretim için ihtiyaç duyulan iş gücü ve enerji miktarı ve maliyetler azalacak, kalite ve üretim miktarı artacaktır.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL