ANKET SONUÇLANDI! İŞ DÜNYASI TACİZCİ Mİ?

Work’n Women aile olarak sizleri de işin içine katmaya, yer yer anket üzerinden katılımlarınızla birlikte bir habercilik serüvenine başlıyoruz. Bunun ilki de bu yazımın konusunu oluşturmakta.

‘Kadınların iş hayatında en çok karşılaştığı sorun’ adıyla açtığımız ankete 556 oyla katılım sağlayan sizlere öncelikle destekleriniz için teşekkür ederiz. Anketimizde üç temel şık belirledik: Mobing, fırsat eşitliği ve taciz.

Seçeneklerin oylaması temelde pek de şaşırtmadı! Herkesçe malum olacağı üzere iş hayatında kadınların yarısı bence sanki biraz daha fazlası tacizle yüz yüze kalıyor. Ankette taciz %47 olarak oylanmış. Eğitimlimizden eğitimsizimize, yöneticimizden vasıfsızımıza biz kadınlar taciz ediliyoruz! Sokakta, okulda, evde, kamusal alanda, özeli de kapsayan iş yerlerinde… Kadın olmanın dayanılmaz ağırlığı ile eziliyoruz.

Bir kadın için iş hayatında yer bulmak oldukça zorken yer bulabilenlerin de yarısı ya da yarısından fazlası sözlü, fiziksel ya da psikolojik şiddet olarak da yüzünü gösterebilen tacize maruz kalıyor. En verimli olmanız beklenen alanlarda, iş dünyasında yer almamız bile çokça zorken, bulduğumuz işlerde de neredeyse boğaz tokluğuna çalışıyorken belki de sadece uzuv eksikliğinden yaşamaya mecbur kılınanlar.

Sanki iş yerine ulaşmak için bindiğimiz toplu taşımadaki tacizvari çoğu zamansa taciz dolu hareketler yetmezmiş gibi sizden tam performans beklenen alarlarda da aklı kıt ama erkek olduğunu iddia eden ‘beylerin’ gönlünü hoş etmemiz beklenmekte. Akşama aynı görevlerimizi de yerine getirip ertesi sabah günler, aylar, yıllar boyunca aynı cenderenin altında ezilmek demek kadın olmak.

Asıl önemli olan tacizlerin ne kadarı üst makamlara, amirlere, yargılara taşındığı, taşındıysa da çözüm bulunur mu? Kaçının üstü örtülüp saman altı edilmiştir acaba? Daha da olmadı ceza niyetine sözlü uyarıyla geçiştirilmiştir. Kaç kadın tacizi bildirme, bildirirse gereken cezanın verileceğine inanmaktadır. Sorular sorular… Beş sene önce de 30 sene sonrasında da temel gündemimizi meşgul edecek bir konu kadınların taciz edilmesi ve kadınlık gerçeği. Çözümü oldukça kolay da niyet önemli! Kadın istihdamının işsizliği beslediği demeçlerinde de bulunmuş zihniyetle sonuca ulaşılır mı, kaotik olan da bu sanki!

Fırsat eşitsizliği ikinci sırada yer alıyor anket sonucunda. Kadın olmanız yetkinliğinizin, başarılarınızın da önüne geçen bir durumdur. Tepeden başlarsak terfilerinizin önü kesilebilir, çok parlak bile olsa fikirleriniz ciddiye alınmayabilir veya aynı performansı sergileseniz de eşit işin, eşit ücretin garantisi yoktur. Yıldırma politikalarıyla, erkeklerin görünmez yasaları minimuma indirgenmekte, annelik hakkı, kreş hakkı, doğum izni gibi durumlar gasp edilmektedir. Mülakatlarda kadınlara anne olma planları sorulma düzeyine gelene kadar cinsiyetçi ayrımcılık göze sokulmaktadır. %31 olarak oylanmış fırsat eşitsizliği.

Mobing iş hayatının başlıca taciz, özel hayata müdahale, mesai saatlerinin dışında emeğin sömürüsüdür. İş dünyasındaysanız aile hayatınızın, tatilinizin, özel günlerinizin çok da önemi yoktur. Kapitalist sistemlerce, belki de üçüncü dünya ülkelerince işsizliğin başını alıp gittiği, işsiz kalma lüksünüzün de olmadığının farkında olan kan emici iş dünyasınca… Anketimizde mobing üçüncü sırada almış yerini, %22 oy oranı ile.

E hadi ama boş durmayın, çalışın çalışın!

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL