31 MART YEREL SEÇİMLERİNİN ENLERİ VE İLKLERİ

 31 Mart Yerel Seçimleri yaklaşık bir haftadır ülkenin en popüler gündem maddesi olmaya devam ederken bazı illerde sonuçların hala belirsizliğini koruması, geçersiz oyların tekrar sayılmaya başlaması ve kim kazandı tartışmalarıyla tarihi bir seçim olduğu aşikar. Bunların yanı sıra seçim boyunca ve sonrasında farklı olaylara da tanıklık ettik. İşte 31 Mart Yerel Seçimlerinin alkış alanları, hayrete düşürenleri ve ‘’Yok artık!’’ dedirten olayları;

Avcıların Engelleri Aşan Yeni Belediye Başkanı Turan Hançerli

1993 yılında geçirdiği kaza sonucu iki kolunu kaybeden Turan Hançerli %52 oy alarak en yakın rakibiyle arasında 6 puanlık bir farkla Avcılar’ın yeni Belediye Başkanı oldu. Avcılar’da mevcut başkan Handan Toprak CHP’den aday gösterilmeyince DSP’den aday olarak Turan Hançerli’nin karşısına çıksa da halk ezici bir üstünlükle Turan Hançerli dedi!

Göreve Başladığı İlk Günden Kalbimizi Fetheden İlk Komünist Başkan Fatih Maçoğlu

Mazbatasını alır almaz bana hediye göndermeyin sokak hayvanlarına mama yapın diyerek gönlümüze girmeyi başaran Ovacık Belediye başkanı Fatih Maçoğlu, makam aracı kullanmaması, bir saat kitap okuyana bir saat hediye bisiklet turu gibi projeleriyle farkını ortaya koymaya devam ediyor. Ne diyelim darısı diğer il ve ilçelerimizin başına!

Şişli’de İlk Defa Hüsrana Uğrayan Mustafa Sarıgül

CHP’nin Şişli’den aday göstermediği Sarıgül partiden istifa ederek DSP’den aday olsa da %28,72 oy alarak ilk kez Şişli’de aday olduğu bir seçimi kazanamadı. Otoriteler, seçim sonucu büyük hüsran yaşayan Sarıgül’ün kalesi olarak gördüğü Şişli Belediyesi’nde böyle ezici bir mağlubiyet yaşadıktan sonra siyasi hayatının da sallantıda olduğu görüşündeler.

23 Nisan’da Oturduğu Koltuğa 32 Yıl Sonra Belediye Başkanı Olarak Tekrar Oturan Celal Alper İbaş

Henüz ilkokulda okuyan küçük bir çocuk iken yaşadığı yer Nevşehir Avanos’un belediye başkanlık koltuğuna sembolik olarak oturan İbaş bu olaydan tam 32 yıl sonra Avanos’un belediye başkanı olacağını tahmin bile edemezdi. İbaş o dönem başkanlık koltuğunu çok sevmiş olacak ki tam 32 yıl sonra koltuğa başkan olarak oturdu ve 5 yıl boyunca Avanos Belediye Başkanı olarak görev sürecek.

Sekreter Olarak Girdiği Belediyeye Başkan Olan Zekiye Tekin

14 yıldır hizmet verdiği Bilecik Pazaryeri özel kalem müdürlüğünden alınmasıyla yaşadığı haksızlığa isyan ederek bağımsız belediye başkanı adayı olan Zekiye Tekin’in hikayesi haksızlığa uğramış bir kadının yapabileceklerinin potansiyelini tam olarak gösterir cinsten! Kendisini görevden alan belediye başkanının karşısında ezici bir üstünlükle başka olan Zekiye Tekin’in bütün kadınlara örnek olması dileğiyle!

Zonguldak Alaplı’da Muhtarlık Seçimini Kaybedince Yaptırdığı Parkı Yıktıran Mehmet Akyol

31 Mart yerel seçimlerinde Alaplı’nın Yeni Doğanlar köyünde muhtarlığın el değiştirmesiyle 20 yıllık muhtarlık görevinden ayrılmak zorunda kalan Mehmet Akyol muhtarlığı döneminde yaptırdığı parkı yıktırarak seçilememesini protesto etti. Bunun yanı sıra muhtarlık binasındaki elektrik sayacı ve bazı eşyaları da alan eski muhtar köylülerin tepkisiyle karşılaştı.

Foça’da İtfaiye Erliğinden Belediye Başkanlığına Uzanan Bir Başarı Hikayesi Yazan Fatih Gürbüz

Pazarcı, şoför, güvenlik görevlisi, futbolcu ve son olarak da itfaiye eri olarak hayatını sürdürdüğü Foça’da belediye başkanlığını kazanan 37 yaşındaki CHP’li Fatih Gürbüz kelimenin tam anlamıyla kariyer basamaklarını tırmanarak çıkmış. Gürbüz bu azimle devam ederse bize göre geleceğin Cumhurbaşkanı!

1 Oy Fark Atsınlar İzmir’i Terk Ederim Dedikten Sonra 7852 Oy Fark Yiyen Bülent Soylu

Menderes eski belediye başkanı AKP’li Bülent Soylu TV’de ‘Belediye başkan adayı televizyonlara çıkmıyor. Bir başkan adayı televizyona çıkmaz mı? Bir kere çık da gül cemalini görelim. Mendereslilere ‘şunları yapacağım´ diye bir kere anlat be kardeşim. Bunlar sizleri nasıl temsil edecek? Durdular durdular, 2 gün kala ‘Bülent Soylu´ya 10 bin fark atacağız´ diyorlar. Bakın buradan 46 mahallemize sesleniyorum; eğer bana 1 oy fark atsınlar İzmir´i terk etmeyen namerttir. 1 oy fark atsınlar, 1 oya İzmir´i terk ederim’ dedikten sonra 7852 oy fark yiyerek seçimi kaybetti.


Belediye Başkanı Olduğu İlk Gün Kısır Partisi Veren Başkan Gibi Başkan Osman Türkyılmaz

31 Mart seçimlerinin en enteresan olaylarından biri ise Kırklareli’nin Yahşiyan ilçesinde yaşandı. Daha önce makam odasında eşinin gün yapması ile gündeme gelen MHP’li başkan Osman Türkyılmaz bu sefer de mazbatasını alır almaz başkanlık makamında eşiyle beraber kısır partisi yaptı.

Göreve Başlar Başlamaz İlk İşi Makam Kapısını Söktürmek Olan Ercüment Çervatoğlu

Rize’nin Fındıklı İlçesi Belediye Başkanlığı’na seçilen CHP’li Ercüment Çervatoğlu, 15 yıldır belediye başkanlığını yürüten Adnan Özbalaban’dan görevi teslim aldıktan sonra, makam kapısını söktü. Çervetoğlu kapıyı söktükten sonra; ‘’Artık herkes bu kapıdan rahatça girebilecektir, kapı sökülerek dışarıya çıkarılmıştır" dedi ve ekledi "Piramidin en altında bizler; üstünde de Fındıklı halkı olacaktır. Bugünden itibaren planlamaya başlayacağız" .


Seçimi Kaybettikten Sonra Mahalleliye Billboardla Teşekkür Eden Muhtar Adayı Zafer Öztaş

Konya Karapınar’ın Zafer Mahallesinde 6 adayla yarışıp seçimi kıl payı kaybeden muhtar adayı Zafer Öztaş, mahallemin takdiri böyleymiş diyerek mahalleliye teşekkür ettiği bir billboard yaptırdı. 2023 seçimlerinde tekrar aday olacağını açıklayan Zafer Öztaş yaptığı hareketle büyük illerde yenilgiyi kabul etmeyenlere adeta örnek oldu!

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL