2019’DA SIRA KADINLARDA

Hazır Dünya Kupası başlamışken biraz da kadınlardan mı bahsetsek? Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından birisi olan FIFA Dünya Kupası 14 Haziran’da başladı. Başlamışken Kadınlar Dünya Kupası’ndan da konuşalım.

Jules Rimmet radikal bir kararla 1930 yılında Dünya Kupası’nı başlattı. Ancak erkeklerin oynadığı bir kupa organizasyonu oldu. Çünkü o yıllarda futbol sadece erkeklerin oynadığı bir spor dalıydı. Yıllar geçtikçe, araya iki Dünya Savaşı girdi. Buna rağmen Dünya Kupası üst düzey bir turnuva oldu. Ve kadınlar için ilk kez 1991’de Çin’de Dünya Kupası organize edildi.

İlk finalistler Amerika Birleşik Devletleri ve Norveç oldu. 12 milli takımın katıldığı ilk turnuvada şampiyon ABD olurken, Norveç ikinci sırada yer aldı. Üçüncülük maçında karşılaşan takımlar İsveç ve Almanya oldu. İsveçli kadın futbolcular Almanları sahadan silerek 4-0’lık galibiyetle haklı bir üçüncülük aldı. Kupanın en değerli futbolcusu ise Amerikalı yıldız Carin Jennings oldu. Bir diğer Amerikalı golcü Michelle Akers ise üstün performansıyla ABD’nin şampiyonluğunda büyük rol oynadı.

Kadınların oynadığı Dünya Kupası 4 yılda bir düzenlenmektedir. En başarılı takım olarak göze çarpan ABD’nin toplamda 3 şampiyonluğu bulunmaktadır. 1991, 1999 ve 2015’te şampiyon olan ABD’yi 2003 ve 2007’deki artarda aldığı iki şampiyonlukla Almanya izlemekte. Diğer şampiyonlar ise birer kupayla Norveç ve Japonya’dır.

Dikkatleri çeken kısım ise En Eğlenceli Takım Ödülü. 2003 ve 2007 yıllarında verilen bu ödül taraftarlarla iletişime geçen, taraftarları eğlendiren vb. takıma anketler sonucu verilmekteydi. Bu ödülü alan takımlar sırasıyla Almanya ve Brezilya olmuştur.

En önemli FIFA Kadınlar Dünya Kupası ise 2015’te oynandı. Bunun nedenleri arasında futbol ülkesi İngiltere’nin turnuvayı artık ciddiye almasıydı. Kanada’da oynanan turnuvada İngilizler, üçüncü olarak ilk başarılarını sağladı. Ancak şampiyon, dediğimiz gibi süper güç ABD’ydi. Finalde rakip Uzak Doğu ülkesi Japonya’ydı. 5-2’lik sonuçla bol gollü bir maç ortaya koyan iki takım, finali nasıl hak ettiklerini gösterdi. İki şampiyonluğu bulunan Almanlar ise ciddi İngilizlere karşı üçüncülük maçını uzatma sonucu 2-1 kaybetti.

Son turnuvalarda sadece ülkeler değil, kadın futbolcular da ön planda oldu. Carli Lloyd, Marta Vieira da Silva, Alex Morgan, Célia Šašic gibi yıldızlar, dünya futboluna isimlerini altın harflerle yazdırdılar.

2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nı izleyecekler için ABD ve Almanya’nın her zamanki gibi favori olduğu söylenebilir. Ancak ortada yatırım yapmış İngilizler, Uzak Doğu’nun gücü Japonlar, Fransızlar, Avusturalyalılar vb. kuvvetli ülkelerin yanında Türkiye’nin de bulunma ihtimali var. Sıralamada geride olan kadınlarımızın Dünya Kupası’na katılması, bize ayrı bir seyir zevki verecek. 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL