2018’in Enleri

 Bugün yılın son günü bildiğiniz gibi. Bazıları için ‘yeni yıl’, umut, kimilerine göre de karamsarlık anlamına geliyor ama; ne denilirse denilsin kimse yılbaşı eğlencesinden de geri kalmıyor. Hiç yoktan ev partileri, tv eğlenceleri bizleri bu gecede yalnız bırakmaz. Veeeee en önemlisi, her yılbaşının vazgeçilmez bir parçası olan terk edilen sene hakkında yapılan kritikler, bu özel güne anlam katar. Work’n Women ekibi olarak, bu ritüelden eksik kalamazdık elbette...


Magazinden life style’a, kültür sanattan iş dünyasına yani özetle geniş bir yelpazede 2018’in en çok konuşulan ve kamuoyunda çok geniş yankı bulan gündemleri sizin için derledik. Geçtiğimiz sene ilgilenilen mevzuları okudukça şaşıracak ve hafızanızı tazeleyeceksiniz! Ayrıca yazı boyunca gülümseten enstantaneler de cabası!

Yılın en konuşulan evlilikleri

2018 gerçekten de evlilik adına çok bereketli bir yıl oldu magazin dünyasında. Bir çok ünlü sevgili dünya evine adım attı geçtiğimiz yaz. Ancak; bize göre yılın en şaşırtan ve dikkat çeken evliliği Mert Fırat ve İdil Fırat’ınkiydi. Beklenmedik bir anda evleneceklerini duyuran çift Mert Fırat’ın dünya görüşüne pek de uygun olmayan bir biçimde düğün yapması, hayranları tarafından pek hoş karşılanmadı. Ne var ki çift, bu eleştirileri duymazdan gelerek sessiz kalmayı tercih ettiler.

Bu evlilik kadar şok etkisi yaratmasa da evlenmesi en şaşırtan çift olarak Buse Varol ve Şarkıcı Alişan çiftini gösterebiliriz. Cimriliği, anne kuzuluğu ve müzmin bekarlığı ile bilinen Alişan, aldığı evlilik kararıyla magazin gündeminde epeyce konuşuldu.

Yılın en çarpıcı boşanmaları

Boşanma haberlerine en şaşırdığımız isimler arasında başta Demet Akalın ve Okan Kurt çifti yeralmaktaydı. Eşinin ailesi nedeniyle evlerine haciz gelen çift, bu nedenle Boşanma kararı almışlardı. Biz bu boşanmanın fikrine alışmaya çalışırken, Şeyma Subaşı ve Acun Ilıcalı boşanması gündeme bomba gibi düştü. Magazin haberciliği bu haberi es geçse de sosyal medyada söz konusu boşanma sosyal medyada çok konuşuldu ve adına espirili capsler yapıldı. Espirilerde öne çıkan tema ise “yuva yıkanın yuvası olmaz” idi.

Google’da en çok aranan isim

Ali Koç geçtiğimiz yılın en çok aranan idimlerinden oldu. Geçtiğimiz senelerde Fenerbahçe takımının olağan genel başkanlık seçimini her türlü karşı propogandaya rağmen seçimi, Ali Koç kazanmıştı. 

Kulüpte yozlaşmış bir takım işleyişleri ve süre gelen fakat takıma zarar veren uygulamaları değiştirmeye uğraşan başkan, bu senenin Google trends’de en aranan ismi haline geldi. Fenerbahçe takımının kötü gidişi ve buna rağmen Türkiye’deki futbol kültürünü kökünden değiştirecek açıklamalarda bulunan başkan taraftarları çok daha uzun süre kendinden söz ettireceğe benziyor.

Yıl boyu konuşmayı bırakamadığımız toplumsal yara: Kadına yönelik şiddet

Bu konuda ne söylesek eksik kalır. Ancak konuyu gündeme getirmemek de şiddete maruz kalanlara da haksızlık etmiş oluruz. Tatsız bir konu, evet... Lakin toplumda kanayan bir yara olarak tüm gerçekliği ve beraberinde getirdiği travmalarıyla ortada durmakta.

Toplum olarak, bu tür tatsız konuların üstesinden gelmeye çalışsak da
şiddet dur durak bilmeden devam ediyor. Yaranın kanamasına ya da kadın cinayetlerinin devam etmesinde, çarpık değer yargılarımız kadar ceza ve infaz yasalarımızın etkin uygulanmaması da konunun çözümlenmemesi yönünde çok büyük etken gibi duruyor.

Dünya çapında en çok konuşulan lideri

2018’de de dünya gündemini belirleyen ülke Amerika Birleşik Devletleri oldu. Ancak bu sefer bilimsel çalışmalar ya da finansal baları hikayeleriyle değil ABD Başkanı Trump’ın takındığı tavırlar ve ürettiği politikalarla gündemi epeyce oyaladı. 

Demokrat politikacılar ve Demokrat kimliği bilinen sanatçıların evine gönderilen bomba tehdidinde verdiği tepkiden tutun da Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası Suudi Arabistan Veliaht’ına sahip çıkarak olayı ört bas yoluna gitmesine kadar her adımı uluslararası arenada en çok konuşulan liderleri arasında ilk sırada yer buldu. Trump bu rahat durur mu? Geçtiğimiz günlerde Suriye’den çekileceğini açıklaması, ülkesinde soğuk duş etkisi yarattı. Bu karar da ABD’nin imajına önemli ölçüde zarar verdi... dersek yanılmış olmayız herhalde.

Ekonomik gelişmeler ve Mars’ta hayat

ABD’nin genişlemeci para politikasından vaz geçmesinin ardından Çin’e karşı ilan ettiği ticaret savaşı, küresel ekonomik düzeni dinamitledi. Bu duruma bağlı olarak gelişmekte olan ülkelerin finansal sistemleri alt üst oldu. Hatta bu süreçten en negatif ayrışan ülke ne yazık ki Türkiye oldu. Ağustos’taki Dolar ve sepet kurda yaşanan yüksek artış, ithalata bağlı ekonomimizi derinden sarstı. Konkordato ve iflas ertelemeler ise peşi sıra geldi.

Avrupa Uzay Ajanısı’nın açıkladığı Mars yeraltında tespit edilen su havzaları Mars’ta yaşam umudunu güçlendirdi. Birçok komplo teorisine de neden olan bu keşifle birlikte dünya dışı yaşam ve canlı bulma üzerine bilim çevreleri ciddi ciddi tartışmaya başladılar. Avrupa Uzay Ajansı NASA’ya ciddi bir gol de atmış oldu bu vesileyle...


Son olarak;

2018 değerlendirmesi yapılır da yapay zekadan bahsetmemek olur mu? Elbette hayır... Robotların kendi aralarında bilinmeyen bir dilde konuşmaya başlamalarından başlayarak, yapay zekanın silah sanayiinde kullanılması ve en önemlisi istihdam edilecek robotlarla birlikte işinden olacak popülasyonla nasıl baş edileceğine dair tartışmaları bu sene sıkça işittik. Endüstri 4’e uyan şirketler ve bu gelişimin medeniyetimize katkısı ve potansiyel tehditler gündemi daha uzun süre meşgul edecek gibi duruyor.

Hepinize önce sağlık sonra huzur, bereket ve aşkın yani şansın sizden yana olacağı bir yıl diliyoruz. Herkesin 2019’u kutlu olsun!
Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL